Ki ez a csodagyerek, aki 18 évesen rajthoz állhat a Ferrari F1-es autójával?

Eddig egy autóversenyzői álmokat kergető, és a Forma–2-ben a szárnyait bontogató essexi tinédzser volt, mától azonban ő minden idők legfiatalabb brit pilótája a Forma–1-ben, egyúttal a Ferrari legfiatalabb versenyzője is. Oliver Bearman 18 évesen ülhet be a Ferrariba Charles Leclerc mellé, miután a csapatnak sürgősen egy beugróra volt szüksége, mivel Carlos Sainznak vakbél miatt kell kés alá feküdnie.

Bearman ezzel megdöntötte Lando Norris fiatalsági rekordját, a McLaren brit pilótája 19 éves, 4 hónapos és 4 napos volt, amikor 2019-ben debütált a Forma–1-ben. Mindemellett ő a 12. angol pilóta – és Nigel Mansell óta az első –, aki a Ferrarinál versenyezhet, és ezzel Lewis Hamiltont is beelőzi, aki csak jövőre fog beülni a Scuderia piros autójába.

Oliver Bearman a Ferrari színeiben

GIUSEPPE CACACE / AFP

Kis adalék még az idő múlásának a természetéhez: Bearman gyerekkori hőse a 2009-es brit világbajnok Jenson Button volt, és a kis Oliver mindössze 18 hónapos volt, amikor a britek legsikeresebb versenyzője, Lewis Hamilton 22 évesen, 2007-ben debütált a Forma–1-ben.

Bearman egy angliai kisvárosban, a Londontól nem messze fekvő Chelmsfordban született. A ferraris debütálása fényében joggal nevezhetjük csodagyereknek: 8 évesen kezdett el gokartozni, négy éve váltott az olasz és a német F4-es bajnokságra. A tehetségét látva lecsapott rá a Ferrari Versenyzői Akadémia, és 2021-ben Modenába költözött, bár előtte még meg kellett győznie ennek a helyességéről az édesanyját, aki sokkal inkább azt szerette volna, ha befejezi az iskolát. Sikerült. Olyannyira, hogy az ismerősei szerint már olasz akcentusra is szert tett.

A családban csak Ollie-nak becézett Bearman legnagyobb szurkolói a szülei – bár ez a kör feltehetően most jelentősen bővülni fog –, az édesanyja a közösségi oldalakon büszkélkedik a fia versenyzői sikereivel, az édesapja pedig a pénteki időmérő hőse lett, miután a kamerák nem győzték venni a reakcióit, miközben a 18 éves gyereke a pályán száguldozott. Bearman öccse, Thomas szintén gokartversenyező, és van egy lánytestvére is, Amelie.

A Modenába költözésről azt mondta, nagyon hiányzik neki a családja és a kutyái, viszont az olasz konyha sok mindenért kárpótolja, és még az időjárás is jobb arrafelé. Az életét a saját YouTube-csatornáján dokumentálja.

A fiatal versenyzőnek nagyon rövid határidővel kellett rákészülnie a ferraris debütálására. Csütörtökön még abban a tudatban ment aludni, hogy másnap az F2-ben fog versenyezni Dzsiddában, péntek reggel pedig közölték vele, hogy be kell ugrania Sainz helyére, és F1-es nagydíjon fogja vezetni a Ferrarit.

Bearman a lehető legtöbbet kihozta a lehetőségből, a pénteki időmérő edzésen 36 ezredmásodpercen múlt, hogy bejusson a Q3-ba, így a 11. helyről rajtolhat majd. Szerényen úgy nyilatkozott: az elsődleges célja, hogy célba érjen a szombati futamon.

Írta a HVG

A Ki ez a csodagyerek, aki 18 évesen rajthoz állhat a Ferrari F1-es autójával? bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.