szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Akár már 2026-tól hozzáférhető lesz az a készítmény, melyet injekcióként kell beadni bizonyos időközönként a nagytestű kutyáknak, így meghosszabbodhat azok élettartama.

A nagy kutyák élettartama lényegesen rövidebb lehet a kistestű társaikénál, ez azonban rövidesen megváltozhat, köszönhetően egy új készítménynek. Az LOY-001 kódnevű gyógyszeren a Loyal dolgozik, és most bejelentették, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) is jóváhagyta annak fejlesztését.

Mint arról korábban mi is beszámoltunk, a kistestű kutyák jóval tovább, esetenként akár háromszor hosszabb ideig is élhetnek a nagyoknál. A kutyák halálát többnyire rák, valamint a korral összefüggő betegségek okozzák, melynek értelmében a nagyobb fajták gyorsabban is öregszenek. Egy német dog például 9, míg egy ír farkaskutya csupán 6-7 évet él jellemzően.

Az óriás kutyafajták sok esetben csontrendszeri problémáktól szenvednek, mint például a csípődiszplázia – ez krónikus ízületi gyulladással járhat.

Miért élnek tovább a kistestű kutyák, mint a nagyobbak? Megtalálták a magyarázatot

A kis és nagy kutyák élettartama közti összefüggés összhangban van az öregedés információs elméletével.

A rövid élettartam genetikai eredetű lehet, melynek hátterében a túltenyésztésnek is szerep juthat. Ennek mentén azonban gyógyítható is lehet ez a probléma. A méretükért tenyésztett kutyákban emelkedett az IGF-1 nevű, sejtnövekedést segítő hormon szintje – ez nem csak a növekedéshez, de a gyorsabb öregedéshez is kapcsolatba hozható.

A megoldás is éppen ebben gyökerezik: gyógyszerrel csökkenteni kell ennek a hormonnak a szintjét, a LOY-001 éppen ezt hivatott elérni – így növelve a kutyák egészséges élettartamát.

A készítményt, ha minden jól megy, injekcióként kell majd beadni a kutyáknak, és három-hathavi rendszerességgel kell megismételni. LOY-003 kódnéven azonban már egy tablettát is fejlesztenek, mely ugyanazt a hatást hivatott elérni.

Átalakult a kutyák agya, már nagyobb, mint az őseiké volt

Minél távolabb esik egy kutyafajta a farkastól genetikailag, annál nagyobb a relatív agymérete. A kutatók szerint a tenyésztés az agy növekedésével járt.

Az injekció 2026-tól lehet elérhető, addig azonban még hosszú az út, és a végső változatnak meg kell kapnia az FDA engedélyét is. Arról egyelőre nincs szó, hogy az amerikai piacon túl bevezetnék-e.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.