szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pár hónapon belül minden, a Digi (és az abba beolvadt Invitel) által kezelt e-mail-fiók végérvényesen megszűnik. Mutatjuk, mit kell tennie, ha ön is ilyen elektronikus postafiókot használ jelenleg.

Néhány napja jelentette be a Digi, hogy 2024. augusztus 1-jével megszűnik a náluk vezetett valamennyi e-mail-fiók. A következő végződésű címek az érintettek: @digikabel.hu, @hdsnet.hu @invitel.hu, @fibermail.hu @vnet.hu, @globonet.hu, @euroweb.hu, @eol.hu, @dunaweb.hu, @anet.hu, @profinter.hu, @kulturnet.hu

A korábbi levelek, legyenek azok a beérkező, az elküldött mappában vagy bárhol máshol, végleg törölve lesznek – azokat július 31-ig mindenkinek le kell mentenie, ha szeretné őket megőrizni.

Fontos azonban, hogy van lehetőség a megszűnés után beérkező levelek átirányítására. Ezt azonban igényelni kell – a Digi leírása szerint ezt a 1272-es ügyfélszolgálati számon, valamint a Digi ügyfélpontjain is el lehet végezni, a legegyszerűbb azonban a weben.

Megszűnik a Gmail, erről terjed egy fotó – érdemes itt elolvasnia az igazságot

Nem szűnik meg a világ egyik legnépszerűbb levelezője, hiába hitték azt sokan egy, az X-en közzétett, valótlan kép miatt.

Ehhez a Digi ügyfélkapujába kell belépni – ezt ide kattintva éri el –, ezután a felső sávban a Szolgáltatások menüpontra kell vinni az egeret, majd a legördülő listában rá kell kattintani az Email lehetőségre. Itt meg lehet adni azt az e-mail-címet, melyre szeretné, hogy továbbítsa a leveleit a rendszer.

Fontos azonban, hogy a probléma ezzel még nem megoldott – ugyanis az átirányítás is csak 2024. december 31-ig fog működni, utána sehogy sem fogja megkapni azokat az elektronikus leveleket, melyek a korábban Digi által kezelt címre érkeznek.

A legegyszerűbb tehát, ha már most létrehoz egy új e-mail-fiókot, és elkezdi módosítani a különböző profiljainál megadott e-mail-címet erre.

Veszélyes e-mail terjed, magyarul – meg ne nyissa, ha kap egy ilyet

Érdemes körültekintőnek lenni, ugyanis újfajta átverés terjed, mellyel az e-mailezéshez használt belépési adatokat szeretnék megszerezni a rosszindulatú felek. A szöveg kivételesen tökéletes magyarsággal íródott.

A legismertebb két levelező a Gmail és az Outlook, míg a magyarok közül a Freemailt érdemes kiemelni. Ezekben közös, hogy mind teljesen ingyenesek, előbbi kettőnél csak egyes prémium funkciókért lehet – de nem muszáj – fizetni. Normál felhasználás esetén bőven jó az ingyenes változat is bárki számára.

A regisztráció minden esetben egyszerű, és magyar felületen lehet elvégezni – nagyjából 5 percet vesz igénybe az egész.

Ezután már csak végig kell gondolni, hány helyen lehet megadva a korábbi, megszűnés előtt álló e-mail-cím. Általános recept sajnos nem igazán van arra, hogy ezeket hol lehet megnézni, de a legtöbb szolgáltatás esetében a Beállításokban, vagy a Felhasználói fiók kezelése lehetőségek környékén érdemes keresgélni.

Ezeken a helyeken mindenképp nézze meg a regisztrált e-mail-címét

Van azonban néhány internetes felület, ahol mindenképp érdemes ellenőrizni, milyen e-mail címmel regisztrált

  • Facebook/Messenger: alapesetben ezek párban járnak, és közös fiókkal vannak regisztrálva. Nyissa meg a Messenger alkalmazást a telefonján, majd érintse meg a bal felső sarokban lévő három vonalat (szendvicsmenü). A megnyíló oldalon, a jobb felső sarokban lesz egy kis fogaskerék, erre bökjön rá – ezután az oldal alján, a „További információ a Fiókközpontban” lehetőséget kell megérinteni, ezen belül pedig a „Személyes adatok részt. Az oldalon látni fogja, milyen e-mail-címmel regisztrált, és ezt a részt megérintve hozzá is tud adni egy új címet – a régit pedig később törölheti is a listáról.
  • Banki szolgáltatások: legyen szó pénzintézetről vagy valamilyen fintech cégről (pl. Revolut), az e-mail-cím fontos eleme az online pénzügyek intézésének. Itt is bankonként eltérő az egyes rendszerek működése, de ha belép a netbankjába, jó eséllyel találni fog a beállítások között az e-mail-címre vonatkozó beállításokat. (Ha az ily módon történő e-mail-változtatás nem lehetséges, vagy kicsúszik a Digi által szabott határidőből, később jó eséllyel már csak egy bankfiókban tud új levelezési címet beállítani.)
  • Ügyfélkapu: itt viszonylag egyszerű a módosítás. Az ugyfelkapu.gov.hu oldalon lépjen be a fiókjába, majd a megjelenő lehetőségeknél válassza ki a Regisztrációs adatok menüpontot. Ezen belül az E-mail cím pontnál tudja beírni az új levelezési címét.

Az e-mail-címek megváltoztatását érdemes komolyan venni a leállás előtt. Ha például később elfelejti a Facebook-jelszavát, és használná az „Elfelejtette a jelszavát?” lehetőséget, jó eséllyel soha többé nem fog hozzáférni a Facebookhoz: a helyreállító e-mail ugyanis már egy nem létező e-mail címre érkezne, amihez nem fog hozzáférni.

Ez más online szolgáltatásokra is érvényes, így a következő hónapokban tanácsos mindent átfésülni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.