Tetszett a cikk?

A bíróságokon és az ügyészségen is káosz uralkodik az új lengyel kormány és a korábban kinevezett vezetők ellentétei miatt, de Washingtonban ez nem fog látszani.

„Oroszország nem győzhet Ukrajnában, mert meg kell fékezni az egész Európát fenyegető orosz imperializmust” – jelentette ki Andrzej Duda lengyel köztársasági elnök az általa vezetett Nemzetbiztonsági Tanács ülése után, mielőtt Donald Tusk miniszterelnökkel együtt washingtoni látogatásra indult az ország NATO-csatlakozásának 25. évfordulójára emlékezve. A NATO-nak az legyen a világos és bátor válasza az orosz agresszióra, hogy növeli katonai kiadásait, és be meri kapcsolni Ukrajnát a szövetségbe – mondta.

Az elnök elmondta, hogy kedden az amerikai fővárosban Biden elnökkel, demokrata és republikánus képviselőkkel és szenátorokkal egyaránt tárgyal erről. Donald Trump republikánus elnökjelölttel nem találkozik, mert mint kabinetfőnöke később megjegyezte, az „nem lenne elegáns”, de hangsúlyozta: a lengyel-amerikai stratégiai együttműködés nem függ attól, ki van hatalmon Varsóban és Washingtonban. A NATO-nak pedig Andrzej Duda azt javasolja, hogy a tagországok GDP-jüknek ne 2, hanem 3 százalékát fordítsák kötelezően védelemre, mert bár az Egyesült Államoknak továbbra is vezető szerepet kell játszania Európa biztonságának garantálásában – ez azért üzenet volt Trumpnak, akivel nem találkozik –, a többi NATO-tagállamnak is nagyobb felelősséget kell vállalnia. Lengyelország egyébként már 4 százalék fölötti aránynál tart, miközben az újak, Finnország és Svédország nélkül számolt 30 tagból most még a 2 százalékot is csak 11 éri el.

A Nemzetbiztonsági Tanács, amelyben a kormány illetékes tagjain és a parlament vezetőin kívül az ellenzéki pártok frakcióvezetői is részt vesznek, teljes egységet mutatott. Donald Tusk miniszterelnök kijelentette: politikailag szinte semmiben nem ért egyet az államfővel, de a biztonság kérdéseiben együtt cselekszenek. Nem csak Amerikában – tette hozzá.

Az elnök és a miniszterelnök közös (bár biztonsági okokból nem ugyanazzal a repülőgéppel megtett) útjához sajtóértesülések szerint Biden elnök ragaszkodott, hogy a látogatást ne terheljék a lengyelországi belviszályok. Ez a közös utazás azért látványos, mert egyébként éles szembenállás határozza meg a két vezető viszonyát.

Tusk Duda tiltakozását a kormány néhány intézkedésével szemben már januárban azzal utasította vissza, hogy az elnök bírálata nem jogos, mert az előző kormány nyolc éve alatt részt vett a jogrend lerombolásában. Duda elnök viszont aláírja ugyan a törvényeket, de utólagos normakontrollra mindegyiket elküldi az Alkotmánybíróságra (Ab), mert szerinte alkotmányellenes, hogy a szejm munkájában nem vehet részt az a két korábbi kormánypárti politikus, akiknek ő megkegyelmezett, de akiknek a mandátuma a mostani többség szerint jogerős elítélésükkel megszűnt, amit nem tesz meg nem történtté a kegyelem.

Várható, hogy az Ab a törvényeket vissza fogja dobni, amire a parlament már előre azzal válaszolt, hogy három tagjának törvénytelen megválasztása és az elnök mandátumának állítólag szabálytalan meghosszabbítása miatt nem ismeri el az Ab-t. Az erről szóló határozat azonban nem jogszabály, csak politikai nyilatkozat, és az Ab természetesen nem fogadja el, ahogy Duda elnök sem.

Tehát a helyzet továbbra is feszült, a bíróságokon és az ügyészségen is káosz uralkodik az új kormány és a korábban kinevezett vezetők ellentétei miatt, de Washingtonban ez nem fog látszani.