szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brit közmédia szerint a hán-júniszi kórházból több tucat egészségügyi dolgozó eshetett izraeli fogságba. Három azóta már szabadult palesztin szerint verték és megalázták őket.

Izrael háborúban
Kitört az újabb háború a Gázai övezetben, miután a Hamász palesztin terrorszervezet 2023. október 7-én megtámadta Izraelt. A brutális akcióban és az arra adott izraeli válaszcsapásokban ezrek haltak meg. A háború legfontosabb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Az izraeli hadsereg február 15-én vonult be a hán-júniszi kórházba. Ez volt a Gázai övezet egyik utolsó, akkor még működőképes egészségügyi intézménye, de az izraeli hírszerzés szerint október 7-én elfogott izraeli túszokat tartottak ott fogva. Később több kiszabadított túsz is megerősítette, hogy a kórházban őrizték.

IDF: A Hamász sok terroristáját fogták el a hán-júniszi kórházban

Többek között húsz olyan terroristát is elfogtak, aki részt vett az október 7-i terrortámadásban.

A BBC, amely hetek óta igyekszik orvosok, ápolók és a kórház udvarán meghúzódó menekültek vallomásai alapján rekonstruálni, hogy mi történt a kórházban, kedden hosszú cikket közölt. Ebben egy névvel nyilatkozó palesztin orvos és két további, névtelenséget kérő palesztin egészségügyi dolgozó számolt be arról, hogy az izraeli csapatok hogyan bántak a kórház dolgozóival:

fehérneműre vetkőztették őket, bekötötték a szemüket, és többször is megverték őket.

Ahmed Abu Sabha, a Nasszer kórház 26 éves önkéntes orvosa elmondta, hogy egy hétig tartották fogva, ahol szájkosarasok őrizték, egy izraeli katona pedig eltörte a kezét.

Sabha és a két további érintett azt állítja, hogy az izraeli hadsereg napokig fogva tartotta őket, volt, hogy hideg vízzel leöntötték őket, máskor órákon át kényelmetlen helyzetben kellett térdelniük.

A cikk megjelenése előtt a BBC részletesen tájékoztatta az izraeli hadsereget a palesztin egészségügyi személyzet vallomásairól, amely nem reagált az ezzel kapcsolatos konkrét kérdésekre, és nem tagadta a bántalmazásról szóló beszámolók valósságát.

Azt azonban tagadta az izraeli hadsereg, hogy a palesztin kórház egészségügyi személyzetének bántódása esett volna a művelet során. Azt mondták, hogy „a fogvatartottak bármilyen bántalmazása ellentétes az Izraeli Védelmi Erők parancsaival, ezért szigorúan tilos”.

A BBC megosztott egy felvételt is, amely február 16-án készült a már elfoglalt kórházban. Ezen egy sor, alsóneműre vetkőzött férfi látható a kórház sürgősségi épülete előtt, akik a fejük mögé tett kézzel térdelnek. Néhányuk előtt orvosi köpenyek hevernek:

Ezzel kapcsolatban az izraeli hadsereg azt közölte, hogy a letartóztatási eljárás során a terrorizmussal gyanúsítottaknak általában át kell adniuk a ruhájukat, hogy átvizsgálhassák azokat, és megbizonyosodjanak arról, hogy nem rejtegetnek-e robbanó mellényt vagy más fegyvert. Azt is hozzátették, hogy a fogvatartottak csak azután kapják vissza a ruháikat, miután meggyőződtek róla, hogy nem rejtegetnek fegyvert (például kést).

A brit közmédia szerint Gázában legalább 49 olyan egészségügyi dolgozót tartanak nyilván, akik izraeli fogságba estek, az ő neveiket tartalmazó listán 26 olyan személy található, akiknek a fogságba esését több különböző forrásból is meg tudták erősíteni. A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságához több tucat segítségkérő telefon futott be olyan emberektől, akik azt állítják, hogy a hán-júniszi kórházban dolgozó családtagjaik, köztük orvosok, eltűntek.

Amikor az izraeli hadsereg átvette a kórház irányítását, 200 beteget kezeltek ott, akiknek a jelentős része ágyhoz kötött állapotban volt. Azok az orvosok, akik maradhattak a kórházban, azt mondják, hogy az izraeli hadművelet miatt nem tudták ellátni a betegeket, mert a folyamatos kihallgatások hátráltatták a gyógyítást, ráadásul az izraeli katonák rendszeresen olyan betegek ellátására utasították őket, akiknek a kezeléséhez nem volt megfelelő szakértelmük.

A hatalomátvételt követő napokban 13 beteg halt meg a palesztin orvosok beszámolója szerint a kórházban uralkodó körülmények miatt, beleértve az áram, a víz és más, az ellátás működéséhez szükséges alapvető eszközök hiányát.

Az izraeli hadsereg a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy „több száz adag élelmiszerrel és egy alternatív generátorral látta el a kórházat, amely lehetővé tette a kórház további működését és a benne lévő betegek kezelését”.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ugyanakkor február 18-án (azaz három nappal azután, hogy az izraeli hadsereg átvette a kórház feletti irányítást) bejelentette, hogy a hán-júniszi kórházban nincs elegendő élelmiszer és alapvető orvosi felszerelés, ezért a kórház működése megszűnt. Az életben maradt betegeket más, Gáza környéki kórházakba küldték, az ott dolgozó egészségügyi személyzet pedig nem sokkal később távozott.

Ahmed Abu Sabha a fogva tartásáról videóban is beszámolt: