szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Novemberben voltak a választások, de azóta sem sikerült megállapodni a többi párttal, valószínűleg szakértői kormánya lesz az országnak.

Közel négy hónappal a holland választások után, úgy tűnik, nem lesz miniszterelnök a győztes párt vezetőjéből, a jobboldali populista Geert Wildersből.

Miután a koalíciós tárgyalások kudarcba fulladtak, a jobboldali populista az X-en bejelentette, hogy nem ő lesz a következő kormányfő. Csak akkor lehet miniszterelnök, „ha a koalícióban lévő MINDEN párt ezt támogatja. Ez nem így történt”.

Wilders más jobboldali pártokkal akart koalíciót kötni, februárban azonban a jobbközép NSC („Új társadalmi szerződés”) párt bejelentette, hogy nem folytatja a tárgyalásokat Wilders PVV pártjával. Wilders maga is utal arra, hogy miért: „Jobboldali kabinetet szeretnék. Kevesebb menekültügyet és bevándorlást. Hollandia mindenekelőtt.”

Sokkban van Hollandia és Európa: ez vezetett a szélsőjobb győzelméhez

Annak érdekében, hogy mégis legyen kormánya az országnak, Kim Putters, a koalíció hangadója a jelek szerint egy úgynevezett parlamenten kívüli kormányt akar alakítani. A hírek szerint parlamenten kívüli szakértők vehetnék át a miniszteri posztokat.

Geert Wilders a győzelme után nyilatkozik 2023 novemberében
AFP / Sem Van Der Wal

Putters csütörtökön tervez bejelentést tenni, miután több pártvezető is egyeztetett egymással. Sajtóértesülések szerint a PVV, Mark Rutte korábbi kormányfő VVD-je, az NSC és a BBB is érintett. Putters kedden arról beszélt, hogy „a következő lépést” most lehet megtenni.

A győztesnek nem lesz kormánya? Sorra csapják rá az ajtót a szélsőjobbos Wildersre a mérsékelt holland pártok

A november 22-i választáson Wilders és iszlámellenes pártja kapta a legtöbb szavazatot, a 150 parlamenti helyből 37-et szereztek meg. A választási kampány során Wilders azt ígérte, hogy leállítja a bevándorlást, csökkenti a hollandok Európai Uniónak történő befizetéseit, és megakadályozza új tagok, például Ukrajna csatlakozását. A párt az iszlámot teljes mértékben elutasítja.

Orbán Viktor miniszterelnök többször is találkozott Wildersszel, és mint szövetséges számolt vele az Európai Tanácsban. 2022-ben Szijjártó Péter a Magyar Érdemrend Középkeresztjével tüntette ki a politikust, aki szerinte „sosem félt felvállalni az álláspontját, legyen szó a migrációval szembeni fellépésről, az európai országok szuverenitásának védelméről vagy a béke fontosságáról és a szankciók kudarcáról”.

(Spiegel)