szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legtöbben gazdaságtudományi szakokra szeretnének bekerülni.

120 990 diák jelentkezett a 2024 szeptemberében induló felsőoktatási képzésekre az Oktatási Hivatal szerint. A jelentkezők száma azonban a Népszava cikke szerint 5459 fővel kevesebb, mint egy évvel korábban, azonban még így is több, mint 2022-ben és az azt megelőző években.

A 2010–11-es felvételi eljárásban viszont még több mint 140 ezren szerettek volna bekerülni az egyetemekre, ezt követően kezdett el csökkenni a felsőoktatás iránti érdeklődés. Ezt a lap részben az olyan kormányzati intézkedéseknek tudja be, mint a forráskivonás, a férőhelyek korlátozása, a központi ponthatárok emelése vagy az egyetemi szakok megszüntetése, összevonása. A jelentkezők száma 2020-ban érte el a mélypontot: akkor 91 458-an akartak csupán bejutni a felsőoktatásba. A jelentkezők száma 2011 óta csak 2022-ben haladta meg először a 120 ezret.

Ahhoz viszont, hogy 2022-ben ismét emelkedni tudjon a jelentkezők száma, újabb kormányzati beavatkozásra volt szükség: eltörölték a minimumponthatárokat, de az emelt szintű érettségi és a diplomaszerzéshez korábban kellő nyelvvizsga kötelezőségét is. Több egyetemre pedig rekordalacsony pontszámokkal is be lehetett kerülni tavaly.

A Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkár által elmondottakból annyi derült ki, hogy a legnépszerűbbek a gazdaságtudományi szakok, sokan szeretnének azonban bekerülni a pedagógusképzésbe is, oda 17 833-an jelentkeztek.

Debütál az új egyetemi felvételi rendszer – elmondjuk, mi változik, elmagyarázzuk, ami nehezen érthető

Decemberben elindult a jelentkezés az egyetemek szeptemberben induló képzéseire, a pontszámítás azonban nagyban különbözik a korábbi évekétől. Idén például extra pontok járhatnak azért is, ha valaki eredményes e-sportoló, vagy tehetségesen legózik.

(Címlapképünk archív, illusztráció.)