6 tipp a hatékony stresszkezeléshez

2024. márc 14. 12:27
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Vannak olyan trükkök, amelyekkel kezelhető a stressz / Fotó: Northfoto

Vannak olyan trükkök, amelyekkel kezelhető a stressz / Fotó: Northfoto

A fiataloknak könnyű – mondják azok, akik már elfelejtették, milyen is annak lenni.

Helytállni a tanulmányok során, készülni a jövőre, közben pezsgő egyetemi életet élni, valamint lépést tartani a trendekkel nem éppen stresszmentes. Beilleszkedés egy új baráti társaságba, szalagavató, zárthelyi, vagy éppen életed első munkanapja diákként… Ezek mind kihívást jelentenek a fiataloknak.

A stressz természetes reakció, amely akkor jelentkezik, amikor kihívásokkal vagy változásokkal szembesülünk. Többlet energiát és éberséget biztosíthat, amikor a legnagyobb szükségünk van rá, például amikor egy fontos dolgozattal, vizsgával vagy állásinterjúval kell szembenéznünk. Ám ha a stressz szintje túl magas, vagy túl sokáig tart, káros hatásai lehetnek az egészségre, és munkahelyi teljesítményünk is romolhat.

A Mélylevegő Projekt és a Snickers 1200 középiskoláshoz juttatta el a közösen készített kiadványukat, amely tudományosan megalapozott life hackekkel segíti a diákokat az előbbre jutásban és stresszkezelésben. Íme, pár tipp, hogy már ma elkezdd a stresszmentesebb életet.

#1. Egy perc és nyersz!

Pont aznap hívnak ki felelni, amikor elfelejtetted átnézni az anyagot, és nem tudtál rendesen felkészülni? Vizsga közben fogalmad sincs, hogy miről szól a kérdés? Ilyen helyzetekben teljesen érthető, ha kezd átjárni a szorongás, és csak arra tudsz koncentrálni, hogy mi mindent nem tudsz. Ám ha ebben az állapotban maradsz, lehet, hogy még azokat sem fogod tudni megválaszolni, amiket egyébként megtanultál. A stresszes helyzetekre a szervezet először úgy reagál, hogy felpörget, majd a stressz forrásának megszűnésével beindítja a relaxációs választ, hogy meg tudj nyugodni. De ha túlpörögtél, érdemes segítened a szervezetednek, hogy mielőbb ki tudjon tisztulni a fejed. Ezt a legkönnyebben légzőgyakorlatokkal tudod elérni.

Tipp: Szánj egy percet a megnyugtatásodra! Lélegezz be mélyen az orrodon át 4 másodpercig, tartsd bent 4 másodpercig, és fújd ki 4 másodperc alatt, és ezt ismételgesd! Közben próbálj csak a légzésedre figyelni! Igaz, így egy perccel kevesebb jut a probléma megoldására, de a maradék időt legalább 100 %-osan tudod kihasználni.

#2. Ne feszülj rá, lazulj le!

Rettegsz tőle, hogy a szalagavatón keringő közben megbotlasz? Esetleg az első szemináriumi prezentációdra készülsz, és attól tartasz, hogy még a slide-ot sem fogja betölteni a gép?

Tipp: Indulás előtt szánj tíz percet arra, hogy megteremtsd a belső nyugalmadat! Kezdd el izomcsoportokként megfeszíteni majd elernyeszteni a testrészeidet! Látod? A lábaid működnek, nem fogsz megbotlani. A látásod tiszta, jól tudod majd olvasni a jegyzeteidet!

#3. Ne csak hétvégén próbáld bepótolni az elmaradt alvást!

Te is kaptad már magad azon, hogy éjszakába nyúlóan görgetted a telefonodat, vagy a tervezettnél több sorozatrészt néztél meg? A hétköznapok állandó teljesítményhelyzetei közepette előfordulhat, hogy úgy érzed, nincs énidőd. Teljesen természetes, ha ezt este próbálod visszalopni, a lefekvés halogatásával. Ilyenkor másnap valószínűleg nehezebben tudsz boldogulni a teendőiddel, esetleg a szokásosnál feszültebbnek érzed magad. Teljesen belefér, ha egy-egy nehezebb nap vagy buli után később fekszel le, de hétköznap igyekezz 7-8 óra alvásra törekedni.

Fun fact: az alvás két szakaszból áll (REM, NREM), ezek közül a REM-fázis felel többek között az érzelemszabályozásért, valamint azért, hogy a napközbeni negatív tapasztalatokat feldolgozd. Azokon a napokon, amikor jobban ki vagy téve a stressznek, éjszaka a szokásosnál több időt töltesz REM-fázisban, hogy helyre tudjon állni a szervezeted. Azonban, ha nem alszol eleget, nem tud megfelelően érvényesülni ez a védelmi funkciód, ezért feszültebbnek, lobbanékonyabbnak és pesszimistábbnak érezheted magad.

#4. Izzadj meg érte!

Csodálattal nézed Instán a fitlife bloggerek életét, és közben azzal ostorozod magad, hogy te még a terembe is képtelen vagy lemenni a fáradtságtól? Pedig a rendszeres testmozgás nemcsak az energiaszintet növeli, hanem a kontroll és az énhatékonyság érzését is. Eltereli a figyelmet a kellemetlen gondolatokról és érzésekről, valamint növeli a testhőmérsékletet, ami nyugtató hatással bír. Végül pedig csökkenti az izmok feszültségét. Ez mind hozzájárul ahhoz, hogy a hétköznapokban is ki tudd hozni magadból a maximumot.

Tipp: Ha még csak most vágnál bele, érdemes apró lépésekkel kezdeni: lépcsőn vidd le a szemetet, vagy szállj le egy megállóval hamarabb. És ne felejtsd el megköszönni magadnak azt az időt és energiát, amit testi és lelki egészséged megerősítésére fordítottál!

#5. Úgy beszélj magadhoz, mintha egy barátodhoz beszélnél!

„Soha nem leszek elég jó.” „Szánalmas, hogy én csak a Balatonon nyaralok, míg a többiek a Maldív-ról posztolnak.” „Nem elég hosszú a lábam.” „Nem vagyok elég izmos.” Tudtad, hogy a gondolataidnak fizikai lenyomata is van? Naponta nagyjából 60.000-80.000 gondolatod van, ennek 80%-a negatív, 95%-a ismétlődő. Ezek az ismétlődő gondolatok berögzülnek és barázdaszerű ösvényeket alkotnak az agyadban.

Tipp: Jó hír, hogy az agy formálható! Pozitív gondolatok választásával új ösvényeket tudsz létrehozni és mélyíteni. A fizikai aktivitáshoz hasonlóan működik: minél többször edzel egy izomcsoportra, annál erősebb lesz, de ez elkötelezett gyakorlást igényel. A kemény önkritika (pl. „Mindegy, tök béna vagyok!”) és a lehető legrosszabb kimenetel megjóslása (pl. „Felesleges megpróbálni, úgysem sikerül…”) csak fenntartja a stresszes állapotot, kellemetlen érzéseket. Vedd észre az ilyen gondolataidat, és próbálj úgy reagálni rájuk, mintha épp egy barátodat szeretnéd támogatni.

#+1 Rituálék és ismétlés!

Ha csökkenteni szeretnéd a nap végén a stressz-szintedet, akkor jó, ha ehhez különleges feltételeket teremtesz. Alakíts ki egy önálló otthoni rituálét. Valakinek sokat segít a halk háttérzene, és kevesebb fény használata az esti órákban – és még környezettudatos is leszel – használhatsz illóolajat; a levendula és citromfű tudományosan is nyugtató hatással bír az idegrendszerre, közben olvasd a kedvenc könyvedet, majd elalvás előtt nyújts 10 percet, hogy izmaid és szöveteid is ellazuljanak. Ezzel azt az infót adod az agyadnak, hogy eljött a pihenés ideje. A lényeg: alakíts ki este elalvás előtt egy olyan rutint, ami már kék fény mentes, és ezt a kis rituálét ismételd meg minden nap, hogy az agyad hozzászokjon a változáshoz, és ez legyen az alapértelmezett program. Jogosan merülhet fel benned a kérdés, hogy vajon kinek van ideje ennyi újdonságra. Érdemes optimalizálni, és azokat a megoldásokat beilleszteni a napi rutinba, amelyek hozzád a legközelebb állnak. Ha pedig úgy érzed, ezek mellett is elhatalmasodik rajtad a stressz, érdemes lehet szakemberhez fordulni, ezek a tippek ugyanis nem helyettesítik a szakszerű pszichológiai konzultációt, terápiát.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

nyugalom

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
stressz tippek stresszkezelés

Játssz és nyerj!