szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Mars gravitációs ereje úgy hat a Föld pályájára, hogy képes változást okozni a mélytengeri áramlatokban. Ez az egész bolygó éghajlatára hatással van – mutatták ki a Sydney-i Egyetem tudósai.

A Nature Communications című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a Naprendszerben a Föld és a Mars kozmikus tánca időről időre hatással van a Földön a mélytengeri áramlatokra. A gravitációs kölcsönhatás 2,4 millió évente fejti ki hatását, és megváltoztatja az említett áramlatokat.

A felfedezés segíthet megérteni, hogyan alakulhat a Föld éghajlata.

Adriana Dutkiewicz, az egyetem tudósa a Science Alertnek arról beszélt, hogy igencsak meglepte a kutatócsoportot, amikor a mélytengeri üledékes adatokat vizsgálva rábukkantak a 2,4 millió éves ciklus nyomaira. A szakember szerint eredményeiket kizárólag a a Mars és a Nap Földre gyakorolt hatásának lehet betudni.

Pixabay/PIRO4D

Az elmúlt években a tudósok elkezdték kinyomozni, mivel is járhat az általuk csak nagy ciklusként emlegetett folyamat, aminek a Mars és a Föld pályájához van köze. A Földön erre a kölcsönhatásra nincs közvetlen bizonyíték, ám az eddigi eredmények arra utalnak, hogy a ciklus csúcsa a erősebb napsugárzáshoz, valamint melegebb éghajlathoz kapcsolódik a bolygónkon. A kutatók kiemelték:

a ciklusnak biztosan nincs köze a jelenleg zajló éghajlatváltozáshoz.

Mindez hasonló a Milanković-elméletként ismert jelenséghez. A szerb tudós az 1920-as években állította fel tézisét arra vonatkozóan, hogy a Földön a rövidebb – néhány tízezer éven át tartó – éghajlati változásokat a Szaturnusz és a Jupiter a Föld pályájára gyakorolt gravitációs hatása okozza. Az elméletet aztán 1976-ban sikerült bizonyítani is, méghozzá az óceán fenekén lévő üledékek segítségével.

Dutkiewicz és csapat ezzel szemben azt próbálta meg meghatározni, hogy maguk az áramlatok megváltoznak-e ha a Mars gravitációja hat a Földre. Elméletük szerint minél több az üledék a tengerfenéken, annál nyugodtabb az áramlat. Mindezt azon fúrások eredményére alapozták, amelyeket a világ 293 pontján végeztek el a szakemberek. Ezek segítségével az elmúlt 70 millió évre visszamenve 387 olyan üledékképződést találtak, amit a gyorsabb áramlatok zavartak meg.

Katasztrófafilmbe illő történésekre számítsunk, ha leáll a nagy óceáni szállítószalag

Ha netán tényleg nem számíthatnánk a Golf-áramlatra, nemcsak Észak-Európában kellene többet fűteni és havat lapátolni, hanem végzetesen átalakulna az egész bolygó éghajlata is.

Ezeket elemezve fedezték fel azt a mintázatot, ami 2,4 millió évente ismétlődött, és ami a Mars és a Föld ciklusával esett egybe. Az eredmény azért is meglepő, mert azt mutatja, hogy a melegebb éghajlat intenzív áramláshoz vezet. Ez épp ellentétes azzal a modellel, amely szerint a sarki jégtakaró olvadása, valamint a tengerek vizének melegedése miatt esetleg leállhat a Golf-áramlat.

A szakemberek további vizsgálatokat szeretnének, hogy pontosabb képet kapjanak az esetleges történésekről, a felmelegedés által okozott következmény ugyanis a jövőbeni életünkre is komoly hatással lesz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.