szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elfogadhatatlan lenne, hogy politikailag motivált kampányok tegyék kockára OPEC és CoC-tagországok virágzását és jövőjét – fogalmazott Haitham al-Geisz.

Haitham al-Geisz, a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) főtitkára levélben sürgette a szervezet tagjait, hogy az ENSZ idei éghajlatváltozási csúcstalálkozóján (COP28) utasítsanak el minden olyan egyezséget, amely a fosszilis energiahordozók és nem a károsanyag-kibocsájtás ellen irányul – derült ki a Reuters birtokába került, december 6-án keltezett üzenetből.

A végső megállapodásban a fosszilis tüzelőanyagok jövőjét leíró megfogalmazás a legvitatottabb kérdés az idén az Egyesült Arab Emírségekben megrendezett ENSZ-csúcstalálkozón.

Arcpirítóan keveset költenek az olaj- és gázipari vállalatok zöld átállásra. Elmondjuk, mire várnak

Noha az olaj- és gázipari vállalatok okozzák a károsanyag-kibocsátás legnagyobb részét, a tiszta energiába történő globális beruházásoknak mégis csupán 1 százalékát adják. Bár sokan reménykednek, nem létezik olyan technológia, amellyel a jelenlegi kitermelési szint fenntartható.

Az OPEC főtitkárának levele a klímacsúcs egyik tárgyalás alatt lévő dokumentumtervezetére hivatkozott, amelyet december 5-én kelteztek.

„Úgy tűnik, hogy az indokolatlan és aránytalan nyomás a fosszilis energiahordozókkal szemben billenőponthoz juthat visszafordíthatatlan következményekkel, tekintettel arra, hogy a tervezet továbbra is tartalmaz opciókat a fosszilis energiahordozók kivezetésére” – olvasható Geisz levelében.

„Szeretném megragadni ezt a lehetőséget és tiszteletteljesen sürgetni az OPEC nagyra becsült tagjait és azokat a nem OPEC-tagországokat, amelyek az együttműködési karta (CoC) keretében vesznek részt rangos küldöttségeikkel a COP28 tárgyalásain, hogy tevékenyen utasítsanak el minden szöveget vagy formulát, amely az energiát, vagyis a fosszilis energiahordozókat célozza, nem pedig a károsanyag-kibocsájtást” – húzta alá az OPEC főtitkára.

„Míg az OPEC-tagországok és az együttműködési karta (CoC) keretében részt vevő nem OPEC-tagországok nagyon komolyan veszik a klímaváltozást, és bizonyítottan számos klímavédelmi erőfeszítést tettek, elfogadhatatlan lenne, hogy politikailag motivált kampányok tegyék kockára népeink virágzását és jövőjét” – fogalmazott Geisz.

Annyira erős a légkondi, hogy fűteni kell a dubaji klímakonferencián

Erről a magyar klímakutató, Ürge-Vorsatz Diána posztolt.