szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rendszerváltás előtt Bulgária is teljes mértékben szovjet nukleáris technológiát használt, de Oroszország Ukrajna elleni agresszióját követően igyekszik minél jobban eltávolodni Moszkvától, és az atomerőművek fűtőelemeit máshol beszerezni.

„Májusban már meg is érkezhetnek a nukleáris fűtőelemek az amerikai Westinghouse-tól” – jelentette ki sajtóértekezletén a bolgár atomenergia-ügynökség elnöke. Svédországból érkezik a szállítmány, mely ellátja Kozloduj atomerőművét fűtőelemekkel, melyeket Bulgária évtizedeken keresztül Oroszországból importált. Kozloduj Bulgária egyetlen nukleáris erőműve, melynek öt reaktora működik.

Moszkva számára ez csapást jelent, hiszen Oroszországnak több milliárd dolláros bevétele származott abból az elmúlt években, hogy fűtőelemekkel látja el a nukleáris erőműveket – a többi között Magyarországon is.

Bulgária az elsők között lehet az egykori szocialista államok közül, mely megszünteti nukleáris függését Oroszországtól – írja a brüsszeli Politico. A lapnak nyilatkozó szakértő szerint ez történelmi jelentőségű fordulat: „Bulgária évtizedeken keresztül hosszú távú szerződések keretében kapta a fűtőelemeket Oroszországból. Bulgáriában működik egy aktív oligarchahálózat, amely erőteljesen Moszkva-barát, és ők kitartóan lobbiztak amellett, hogy ez a hosszú távú nukleáris függés fenn is maradjon” – mondta Martin Vladimirov, a Center for the Study of Democracy energia-szakértője. Azt is hozzátette: „Ezek az oligarchák éveken keresztül azt hangsúlyozták, hogy orosz atomerőmű csakis orosz fűtőelemekkel működhet. Most kiderült, hogy ez nem így van.”

Nem könnyű a váltás: az EU megkétszerezte az orosz fűtőelemek importját 

Magyarország, Csehország, Szlovákia és Finnország továbbra is Oroszországból importálja a fűtőelemeket, és bár az Európai Unió szankciókat foganatosított az orosz olajra és földgázra, az atomenergiát nem érik a korlátozások. Az energiaválság miatt ráadásul a nukleáris energia felértékelődött, és emiatt az Európai Unió érintett államai több mint megkétszerezték fűtőelemimportjukat Oroszországból az elmúlt évben. 2022-ben még „csak” 280 millió eurót fizettek ezért, 2023-ban már 686 milliót. 19 szovjet típusú VVER reaktor működik az egykori szocialista államokban Közép- és Kelet-Európában.

Bulgária az elsők között vált, de nem csak ebben: a Westinghouse két új atomreaktort épít összesen 14 milliárd dollár értékben.

Magyarország a nagy kivétel

A Politico megállapítja, hogy míg minden más uniós állam arra törekszik, hogy csökkentse energiafüggőségét Moszkvától, addig a magyar kormány épp ellenkezőleg, mélyíti kapcsolatait Putyin Oroszországával.

Orbán Viktor miniszterelnök kezet rázott Putyin orosz elnökkel Pekingben, az Ukrajna elleni orosz agresszió kezdete óta ezt egyetlen uniós tagállam vezetője sem tette meg. A lap ezenfelül azt is megemlíti, hogy a magyar diplomácia akadályozza, hogy az Európai Unió szankciót hozzon az orosz nukleáris energia importja ellen. Sőt, Magyarországon a Roszatom építi a Paks 2 atomerőművet.