szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár a kínai TikTok amerikai betiltása melletti érvek sokak számára elfogadhatók, az azért kissé kínos, hogy azon politikusok kardoskodnak a legjobban mellette, akiknek állítólag a pénztárcájuk is érintett.

Nehéz napjai vannak a TikToknak, illetve a mögötte álló ByteDance-nek az Egyesült Államokban. Nemrégiben elsöprő többséggel fogadta el az amerikai képviselőház azt a törvényjavaslatot, amely valamivel kevesebb, mint hat hónapot ad a ByteDance-nek arra, hogy eladja egy amerikai cégnek az ottani, 170 milliós felhasználói leányvállalatát, ellenkező esetben betiltják a működését, törlik a TikTok appot az amerikai alkalmazásboltokból és webtárhely-szolgáltatásokból.

A betiltás indoklásában nemzetbiztonsági kockázatok is szerepelnek, arra hivatkozva, hogy amerikai felhasználó adatai kerülhetnek a kínai kormányhoz. Ennek fényében érthető a TikTokkal kapcsolatos ellenérzés, azonban – derül ki a Gizmodo által idézett, a kongresszusi befektetéseket nyomon követő Quiver Quantitative adataiból – a tilalmat megszavazó képviselők egy része nem mondható teljesen objektívnek, ugyanis részvényeik vannak a TikTokkal versengő vállalatokban, a nyilvánosságra került pénzügyi adatok szerint 29–126 millió dollár értékben.  A képviselőház azon 352 tagja közül, akik megszavazták a törvényjavaslatot, 44-nek olyan cégeknél vannak részvényeik, mint az Amazon, a Google, a Meta, a Microsoft és a Snap, és bizony ezen vállalatok mindegyike profitálhat abból, ha a TikTok rákényszerülne az eladásra vagy elhagyná az Egyesült Államokat.

Lavinát indíthat el a TikTok betiltása

Mondhatni zöld utat kapott a TikTok amerikai betiltása, miután az Egyesült Államokban elfogadták az ezt lehetővé tévő törvényjavaslatot. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy amennyiben a tiltás valóban megtörténik, annak egyéb alkalmazásokra is végzetes hatása lehet.

Nézzünk néhány példát. A TikTok nemcsak a reklámozással szerez bevételt, növekvő e-kereskedelmi üzletága is van, amelyik közvetlenül a fogyasztóknak értékesít. Ha ez kiesne, az igencsak jól jönne az Amazonnak. Emellett a TikTok komoly fenyegetést jelent a Google YouTube-jára, sőt a legutóbbi adatok már azt sugallják, hogy a fiatalok egyre nagyobb része használja keresőmotorként a TikTokot a Google helyett. Az Amazon, a TikTok és a Google a digitális hirdetési piacon is versenytársak, különösen a kiskereskedelmi hirdetések terén, bár a Google itt még egyértelműen vezető szerepet tölt be. A Microsoft és a TikTok ugyan nem közvetlen versenytársak, viszont ha eladásra kerülne sor, a redmondiak bizonyosan tennének ajánlatot.

A TikTok-probléma roppant összetett. Bár az vitathatatlan, hogy a ByteDance kapcsolatban áll a Kínai Kommunista Párttal, azonban soha senki nem mutatott be bizonyítékot a nyilvánosság számára arra vonatkozóan, hogy a TikTok adatokat osztott volna meg a kínai álammal, és azt sem bizonyították, hogy Kína beavatkozott volna a TikTok alkalmazás amerikai verziójának tartalmába. Egyes jelentések azt is kimutatták, hogy az olyan amerikai alkalmazások, mint a Facebook, az Instagram, a Snapchat, az X/Twitter és a YouTube is működtek együtt kínai reklámtechnológiai cégekkel, ami azt jelenti, hogy amerikai felhasználói adatokat küldtek Kínában lévő szerverekre, azaz hasonló kockázatoknak teszik ki az érzékeny információkat.

Azt azért a Gizmodo is megjegyzi, hogy bár a törvényjavaslatot igen gyorsan elfogadták, azonban a szenátusban, ahova a törvényjavaslat került, sokan ellenzik a TikTok ügyeibe való beavatkozást. Chuck Schumer, a demokrata többség vezetője például jelezte, hogy nem biztos abban, hogy szavazásra bocsátja-e a törvényjavaslatot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.