Már nálunk is megjelentek a veszélyes, multirezisztens szuperbaktériumok, itt az idő, hogy kiderüljön, mit tud róluk, míg késő nem lesz! – kvíz

2024. márc 27. 9:07
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Az Escherichia coli, avagy a kólibacilus ostoros változata. Az E. coli általában a születés utáni első negyven órában megtelepszik az újszülött tápcsatornájában. A fertőzés történhet étel, víz vagy az újszülöttel kapcsolatba kerülő emberek útján. A tápcsatornában a vastagbél felületéhez tapad. Az emberi test egyik legfontosabb kommenzalista organizmusa. Gyors osztódásával kiszorítja a kórokozó baktériumokat. A virulens törzsek okozhatnak gasztroenteritiszt, húgyúti fertőzéseket és meningitiszt / Fotó: Getty Images

Az Escherichia coli, avagy a kólibacilus ostoros változata. Az E. coli általában a születés utáni első negyven órában megtelepszik az újszülött tápcsatornájában. A fertőzés történhet étel, víz vagy az újszülöttel kapcsolatba kerülő emberek útján / Fotó: Getty Images

A baktériumok gyakorlatilag mindenütt megtalálhatók, még a levegőben is. Jóval több van azonban a vizekben – különösen a szennyvizekben – és a talajban.

A baktériumok olyan egysejtű élőlények, amelyeknek sem sejtmagja, sem sejtszervecskéi nincsenek. Az egyébként sejtszervecskékhez kötött funkciók – genetikai információ tárolása, másolása; energiaátalakítási folyamatok; fehérjeszintézis és lebontás, stb. – erre amúgy is megtörténnek.

Ezek a jövő antibiotikumai: tényleg az arany ment meg bennünket a leghalálosabb baktériumoktól?

Ezek a jövő antibiotikumai: tényleg az arany ment meg bennünket a leghalálosabb baktériumoktól?

A baktériumok nagyon sokfélék mind a külalakjukat, mind hatásukat tekintve. Vannak olyan talajbaktériumok, amelyek nélkülözhetetlenek a biológia lebontásban, ezzel a humuszképződésben, vannak, amelyek megkötik a levegőben található nitrogént, így téve felhasználhatóvá a növények számára. Az emberi táplálkozásban a tejtermékek (joghurt, kefir, sajtok) előállításában is elsőrendű a szerepük.

Számos baktérium azonban betegségeket okoz, az általuk termelt toxinok mérgezéshez vagy akár halálhoz is vezethetnek (ide tartoznak például a tífuszt, a botulizmust, vagy a vérhast okozó baktériumtörzsek).

A gyógyászati kihívásokra az orvostudomány antibiotikumok bevetésével válaszolt

Az azonban már az 1960-as években világossá vált, hogy antibiotikum-rezisztens baktériumtörzsek megjelenésével kezdetét vette a versenyfutás, amely az antibiotikumok elterjedésével és sokszor nem megfelelő használatával az elmúlt évtizedekben jelentős mértékben fokozódott.

Az antibiotikumokkal szemben ellenálló mikroorganizmusok, azaz az antibiotikum-rezisztencia terjedésének köszönhetően az elmúlt időszakban számos humán- és állatgyógyászati készítmény veszített hatékonyságából. Mindez Európában évi 33.000 halálesetért és 1,5 milliárd euró egészségügyi költségért tehető felelőssé, a fertőző betegségek leküzdése pedig egyre nagyobb kihívást jelent az orvostudomány számára.

Az már korábban ismert volt a kutatók előtt, hogy ezek az antibiotikum-rezisztencia gének és a rezisztens sejtvonalak jelen vannak a környezetben is, hosszútávú hatásaikról azonban jelenleg elenyésző ismeretekkel rendelkezünk. E hatások pontosabb feltárása érdekében a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet Környezetbiztonsági Tanszékének kutatói több mint 15 éve vizsgálják a tématerületet.

A MATE kutatói a Víz világnapja alkalmából közzétett sajtóközleményükben áttekintették eddigi eredményeiket és meglepő, ugyanakkor ijesztő bejelentést is tettek.

Vizsgálataink során Magyarország teljes területén több mint ezer talajból, talajvízből, felszíni vízből és szennyvízből származó környezeti minta feldolgozásával azonosítottuk a Pseudomonas aeruginosa és az Acinetobacter baumannii baktériumfajok jelenlétét. Ezek az ismert, kórházi környezetben is előforduló baktériumok az Egészségügyi Világszervezet prioritási listája alapján kritikus besorolású fajoknak számítanak, ugyanakkor gyakran kimutathatók környezeti mintákból is” – mutatott rá dr. Kaszab Edit egyetemi docens, a Környezetbiztonsági Tanszék vezetője.

A MATE kutatói a fenti vizsgálatok során első ízben azonosítottak szénhidrogénnel szennyezett talajvízből multirezisztens A. beijerinckii baktériumtörzset, valamint olyan környezeti eredetű P. aeruginosa baktériumtörzseket, amelyek legalább három antibiotikumhatóanyag-csoporttal szemben ellenállóak, és egyben képesek a szénhidrogén-biodegradációra is.

Megállapításuk szerint ez utóbbi faj a szénhidrogénnel szennyezett kárhelyeken akár a mikrobiális közösség domináns tagjává is válhat, hiszen környezetszennyező anyagok széles körét képes szénforrásként hasznosítani.

A kutatók laboratóriumi kísérletekkel azt is igazolták, hogy egyes növényvédő szerek használata jelentősen befolyásolhatja az antibiotikum-rezisztenciát, így egyes glifozát tartalmú növényvédő szerek esetében igazolták, hogy azok jelentősen, akár tizenhatszorosára növelhetik a P. aeruginosa faj imipenem antibiotikummal szembeni ellenálló-képességét.

Reméljük, hogy ezek az eredmények jelentősen hozzájárulnak a környezet-egészségügyi szempontból jelentős baktériumfajok kockázati profiljának újraértékeléséhez.

A kicsit bővebb ismertetőt követően lássuk, mit tudunk a baktériumokról, következzék a kvíz!

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

antibiotikum

Hány baktérium található az emberi szervezetben?

Körülbelül annyi, ahány emberi sejt
Tízszer több, mint emberi sejt
Egyetlenegy sem, hacsak nem beteg az ember
Körülbelül annyi, ahány emberi sejt Következő kérdés
Egészen a közelmúltig a kutatások azt vélelmezték, hogy tízszer annyi baktérium él a szervezetünkben és a testünkön, mint ahány sejtünk van. Az új vizsgálatok azonban azt mutatják, hogy testünk belsejében és külsején „csak” annyi baktérium él, ahány sejtünk van. Egy átlagos felnőtt szervezetét mintegy 30 000 milliárd sejt és közel 40 000 milliárd baktérium alkotja. Ezek között vannak olyanok, amelyek megbetegítenek – a legtöbb azonban egészségesen tartja a szervezetünket.

Melyiket okozza baktérium az alábbi betegségek közül?

Toxoplazmózis
Tuberkulózis
Ebola
Tuberkulózis Következő kérdés
Még évtizedek teltek el azután, hogy Robert Koch 1882-ben felfedezte a kórokozót, mígnem a skót bakteriológus, Alexander Fleming 1928-ban az antibiotikum penicillinnel megtalálta a gümőkór (tuberkulózis – TBC) ellenszerét. Időközben azonban az „emberiség ostora” (a 19. században magyar kórnak, morbus hungaricusnak is nevezték) sok helyütt ismét felütötte a fejét, mivel számos baktériumtörzs ellenállóvá vált a szokásos antibiotikumokkal szemben. Az ebolalázat vírus, a toxoplazmózist pedig nem baktérium, hanem parazita egysejtű okozza.

Mi a fő különbség a baktériumok és a vírusok között?

A baktériumok már régen a vírusok megjelenése előtt léteztek
Minden baktérium többsejtű
A vírusoknak nincs önálló anyagcseréjük
A vírusoknak nincs önálló anyagcseréjük Következő kérdés
Míg a vírusoknak nincs az anyagcseréhez és a szaporodáshoz szükséges saját sejtszerkezetük, addig a baktériumok kivétel nélkül egysejtű, autonóm élőlények. Vitatott, hogy a vírusok később keletkeztek – az autonóm mikroorganizmusok visszafejlődéséből –, vagy korábban – a baktériumok primitív elődeiként.

Az Escherichia coli nevű bélbaktérium 30 percenként osztódik. Ez azt jelenti, hogy…

pusztán matematikailag 20 óra elteltével a baktériumok száma ezer milliárd fölé emelkedne
a kézmosásnak nincs értelme
30 percenként fertőtleníteni kell a kezünket
pusztán matematikailag 20 óra elteltével a baktériumok száma ezer milliárd fölé emelkedne Következő kérdés
A baktériumok féktelen szaporodását gátolja a tápanyaghiány és a baktériumfajok közötti rivalizálás. A fertőtlenítőszerek alkalmazása – a kórházi használatot kivéve – gyakran felesleges. Ráadásul ezek a szerek megtámadják a védelmet nyújtó bőrflórát is. Ennek ellenére nem szabad elfeledkezni a kézmosásról. A víz ugyanis lemossa a kórokozókat!

Melyik baktérium látható szabad szemmel is?

Egyik sem, mert minden baktérium egysejtű
A namíbiai kéngyöngy
A namíbiai náthabacilus
A namíbiai kéngyöngy Következő kérdés
A csak 1997-ben felfedezett baktériumfaj, a Thiomargarita namibiensis (namíbiai kéngyöngy) mérete elérheti a 0,5 milliméteres nagyságot, és ezzel olyan „óriási”, hogy szabad szemmel is látható.

Melyik igaz az alábbi állítások közül? A hangyák hátán…

védelmet nyújtó baktériumok élnek
egy természetes antibiotikum gondoskodik a „baktériummentes zónáról”
nem tapadnak meg a baktériumok
védelmet nyújtó baktériumok élnek Következő kérdés
A hangyák hátán olyan baktériumok élnek, amelyek ellenanyagot termelnek a kórokozókkal szemben.

Hol leselkedik a legtöbb baktérium?

A mozgólépcső korlátján
A WC-ülőkén
A számítógép billentyűzetén és a konyhai mosogatószivacson
A számítógép billentyűzetén és a konyhai mosogatószivacson Következő kérdés
Vélhetően csak azért nem a WC ülőkéjén található a legtöbb kórokozó, mert azt lényegesen gyakrabban és alaposabban tisztítják, mint a számítógép billentyűzetét vagy a konyhai mosogatószivacsot.
A te pontszámod:
Oszd meg az eredményed:
Megosztás
Tweet
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

kvíz műveltségi kvíz baktériumok multirezisztens Antibiotikum szuperbaktérium E. coli baktérium