szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tavaszias februári időjárás kihat a kullancsok gazdaállataira, így magukra a vérszívókra is, emiatt idén korábban lehet találkozni az őshonos és a behurcolt fajokkal egyaránt – hívja fel a figyelmet a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont.

A kullancsszezon indulására időzítve a kutatóintézet felidézi: immáron negyedik éve zajlik a Kullancsfigyelő programjuk, melynek célja a Magyarországon újonnan megjelenő, nem őshonos Hyalomma kullancsok megtelepedésének és terjedésének vizsgálata.

A kutatás a „citizen science” módszerével, azaz lakossági bejelentések alapján gyűjt adatokat ezekről a veszélyes kullancsfajokról. A talált példányok beazonosításáról, illetve a beküldés módjáról a kullancsfigyelo.hu oldalon lehet többet megtudni.

A közösségi kutatási program segítségével az elmúlt három év során összesen 14 Hyalomma-egyedet sikerült begyűjteni az ország különböző pontjairól.

Ezeknek a vérszívóknak a monitorozása különösen fontos, mivel képesek számos kórokozó, például a krími-kongói vérzéses láz vírusának terjesztésére, amely akár 30 százalékos halálozási aránnyal is járhat – hangsúlyozzák a kutatók.

A hyalomma és a másik két hazai faj közötti különbségek. Jobb oldalon a közönséges kullancs nősténye látható.
HUN-REN ÖK

Ezek a kullancsok délebbre őshonosak, de a vándormadarak segítségével könnyen terjednek északabbra. A globális felmelegedés hatására egyre nagyobb eséllyel maradnak életben és találnak megfelelő körülményeket az itteni éghajlati körülmények között is.

Szerencsére a vándormadarak nem hordozzák a krími-kongói vérzéses láz vírusát, ezért viszonylag kicsi az esély arra, hogy egy fertőzött kullanccsal találkozzon valaki.

A hyalommák több szempontból is különböznek a széleskörűen ismert hazai kullancsfajoktól, ami segíthet a beazonosításukban is: nagyobbak és gyorsabbak a hazai fajoknál, sötét, egyszínű pajzs jellemző rájuk, lábaik pedig látványosan csíkosak.

Kullancsinvázióra figyelmeztetnek az enyhe tél miatt, már most érdemes résen lenni

Aki túrázik vagy kirándul, különösen figyeljen oda, és a háziállatokat sem árt átvizsgálni.

A projekt indítása óta több száz lakossági bejelentés érkezett a Kullancsfigyelő csapatához, és az így kapott példányokat nagyrészt más hazai fajok egyedeiként sikerült beazonosítani. A 14 beérkezett Hyalomma vizsgálata jelenleg is zajlik, a már említett krími-kongói vérzéses láz vírusa ez idáig egyik egyedben sem volt kimutatható.

További figyelemre ad okot, hogy a 14 beküldött kullancsot döntő többségében nagytestű emlősökön találták, például lovon, szarvasmarhán, szamáron, így a program keretében kiemelten fontos a nagyállattartással foglalkozók elérése és tájékoztatása.

A monitorozás szempontjából emellett különös figyelmet érdemelnek azok az egyedek, amelyeket már a tavaszi hónapokban sikerült azonosítani, mert ez arra utalhat, hogy a kullancs nem egy vándormadárral érkezett idén az országba, hanem itt telelt át, vagy akár itt is kelt ki egy nőstény által rakott tojásból.

Több mint szerencse: kiment a magyar Japánba, rögtön talált három olyan kullancsot, amit addig senki más

Három új kullancsfajt fedeztek fel Japánban Hornok Sándor, a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) és az az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) kutatójának vezetésével.

A kutatók azt kérik: mindenki figyeljen a talált kullancsokra, és ha úgy véli, egy hyalommát talált, őrizze meg azt egy jól záró tégelyben, és jelezze a kutatóknak a már említett kullancsfigyelo.hu oldalon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.