szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók egyszerű, de nagyszerű módszert találtak ki arra, hogy megnézzék, miként hatnak az áramlatok az olvadó sarki jégre.

Kieszeltek valamit az amerikai Maine-i Egyetem tudósai, hogy jobban értsék, miként hat az éghajlatváltozás a grönlandi jégtakaróra. A szakemberek GPS-jeladóval látták és látják el a jéghegyeket, hogy megfigyeljék a mozgásukat. A módszerről és az első eredményekről a Journal of Geophysical Research: Oceans című tudományos lapban jelent meg egy publikáció.

A megoldással a tudósok pontosabb képet kaphatnak arról, miként kavarognak az óceáni áramlatok a jéghegy körül. Ahogy az Interesting Engineering fogalmaz: így mintha magukat a jéghegyek szolgálnának válasszal arra, hogy miként lehet ellensúlyozni a klímaváltozás jégre gyakorolt hatásait.

2014 és 2019 között a szakemberek 13 jéghegy mozgását figyelték meg a GPS segítségével, miközben azok a grönlandi Ilulissat-jégfjordon keresztül haladtak át. A kutatók azt találták, hogy a többi fjordból származó édesvíz áramlása nagyban befolyásolja a víz mozgását a fő fjordban. Ez fontos információ az óceáni áramlatok működésével, vagy a tengerszint emelkedésével kapcsolatban.

Minden eddiginél ijesztőbb adatok jöttek a grönlandi jégtakaróról

1985 óta már 1043 gigatonnányi jeget veszíthetett Grönland, de van egy apró jó hír is a tengerszint emelkedése szempontjából.

A kutatók szerint a grönlandi Ilulissat-jégfjord ugyan egy nagyon nehéz hely a jéghegyek tanulmányozására, ám a GPS-nek köszönhetően a szél és az áramlatok együttes hatása figyelhető meg. Carlos Moffat, a Delaware Egyetem munkatársa egyenesen zseniálisnak nevezte az ötletet, hogy így figyeljék meg a jéghegyeket.

A szakember szerint a fjordban lévő jéghegy olyan, mint egy pohár vízben lévő jégkocka, ám a jéghegy mégis mozog, mert külső erők hatnak rá. Olyan, amelyek működését jelentősen befolyásolja a klímaváltozás, így a jéghegyek mozgásának változása is monitorozza ezt a változást.

Magyar tudósok igazolták, mi segítheti a grönlandi jégolvadást

A kutatók szerint a Grönland felett zajló légköri folyamatok is nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy a tengerek szintje megemelkedjen.

A kutatók hangsúlyozzák, a megoldást nemcsak a grönlandi jéggel kapcsolatban lehet hasznosítani, a módszer felhasználható az Antarktisznál is. Emellett fontos információt ad arról, hogy az objektumok miként viselkednek a vízbe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.