szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A New York Times értesülései szerint több palesztint azért kínvallattak az izraeli katonák két napon át, mert az általuk használt arcfelismerő rendszer hibás.

Az izraeli katonai hírszerzés olyan kísérleti arcfelismerő rendszert használt Gázában, ami tévesen azonosított palesztin civileket a Hamász terroristájaként – számolt be róla a The New York Times. A lap szerint állítólag a Google Fotók képtárolójának vonatkozó funkcióját is alkalmazták, ráadásul úgy, hogy a katonai hírszerzés és a Google nem működött együtt a projektben.

A megfigyelési program kiindulópontja állítólag az volt, hogy izraeli túszokat találjanak Gázában. A lap szerint azonban ahogy az a háborús technológiákkal lenni szokott, a fejlesztést más feladatra is elkezdték használni. Egy idő után már az volt a cél, hogy a rendszer azonosítson mindenkit, aki kapcsolatban állhat a Hamásszal, vagy más militáns csoportokkal.

A fejlesztés hibásan működött, az izraeli katonák azonban ezzel nem foglalkoztak, amikor palesztin civileket vettek őrizetbe.

A lapnak nyilatkozó titkosszolgálati tisztek szerint a program az izraeli Corsight nevű cég fejlesztése. A vállalat azt ígéri, felismeri azokat, akiknek az arcából csak kevesebb mint a fele rész látható. Állítása szerint még rossz körülmények között – nem megfelelő szögek, kevés fény, rossz minőségű képek – is rendben teszi a dolgát.

Az izraeli 8200-as egység egyik tisztje szerint azonban ez az állítás messze áll a valóságtól, a rendszer ugyanis sokszor küzdött a szemcsés, homályos felvételekkel. A program gyakran adott fals pozitív eredményt, és olyanokat is Hamászhoz közeli embernek jelölt meg, akik valójában csak civilek.

Fotók: Így néz most ki Izrael és a Gázai övezet az űrből

A Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó Alexander Gerst készített két fotót arról, hogy néz ki az űrből nézve a gázai konfliktus.

A hírszerzés állítólag a Google Fotók szolgáltatásába több képet is feltöltött, hogy meg tudják jelölni a célszemélyeket. Ezzel kapcsolatban több tiszt is úgy nyilatkozott, a Google arcfelismerő rendszere jobb volt, mint a Corsighté – a Google Fotók képes rendszerezni a képeket arcok alapján, hogy könnyebben meg lehessen találni azokat a fotókat, amiken ugyanazok az emberek szerepelnek, ám a cég közlése szerint nem társít a rendszer személyazonosságot a képekhez. Ennek ellenére a hírszerzés továbbra is a Corsightot használta, mert az testre szabhatóbb volt, mint a Google Fotók.

Az egyik tévesen elfogott férfi Mosab Abu Toha költő volt, akit akkor tartóztattak le a hatóságok, amikor a családjával megpróbált Egyiptomba menekülni. Ezután megbilincselték, bekötötték a szemét majd két napon át verték, mire szabadon engedték őt. A katonák állítólag elismerték neki, hogy a kihallgatása tévedés volt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.