szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint 50 százalékkal csökkentheti a szélerőművek építési és karbantartási költségét, ha önmagukat építik fel egy daru segítségével. A megoldás már létezik, a WindSpider a jelek szerint a befektetők érdeklődését is felkeltette.

A szélerőművekre fontos szerep hárul a megújuló energiára történő átállás folyamatában, ám az ilyen erőművek kifejezetten nagyok, így a felépítésük sem egyszerű.

De mi lenne, ha a szélerőművek önmagukat építenék fel? A WindSpider nevű cég mert nagyot álmodni, és létre is hozott egy (emelő)darut, mely éppen ezt végzi el: a szélturbinák önmagukat szerelhetik össze, így lényegesen kevesebb emberi munkaerő szükségeltetik a folyamathoz.

Majdnem akkora, mint a Mol-torony, pedig ez csak egy lapát: 131 méteres lapátot építettek szélturbinákhoz

Sosem készült még szárazföldi turbinához olyan hosszú lapát, mint amekkorával a kínai Sany Renewable Energy rukkolt elő.

Az ötlet egyébként kifejezetten egyszerű a gyakorlatban: a daru voltaképpen a szélturbina részét képezi, az oszlop megépülése után a lapátok helyére emelése lényegesen könnyebb lesz – de az igazi előny, hogy a karbantartást is lényegesen megkönnyíti a megoldás.

A daru látszólag magát a tornyot is meg tudja építeni.

Maga emeli a helyére a lapátokat.
Windspider

A turbinalapátokat hajókkal lehet a tengeri szélerőművekhez szállítani, amit aztán a daru maga tud a helyére emelni, szerelni. Ugyanezen okokból a szélerőmű élettartamának végén a szétszerelés is egyszerűbbé válhat.

A BGR megjegyzi: a WindSpider megoldása már a befektetők érdeklődését is felkeltette. Benne van a pakliban, hogy kisebb forradalmat hoz a szélenergia-iparágba. A gyártó ígérete szerint a daru használatával több mint 50 százalékkal csökkenthető a szélturbinák telepítési és karbantartási költsége.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.