szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

VIlágsztárok tiltakoznak az ellen, hogy a mesterséges intelligenciát az ő szerzeményeiken tanítsák be a vállalatok. Nem ez az első eset, hogy előadóművészek nekimennek az MI-nek.

Több mint 200 művész írta alá az amerikai Artist Rights Alliance nevű jogvédő szervezet nyílt levelét, amelyben arra szólítják fel a mesterséges intelligenciát (MI) fejlesztő vállalatokat, az MI-t használó platformokat és digitális zenei szolgáltatókat, hogy hagyjanak fel a művészek jogainak megsértésével – írja az EuroNews. Az aláírók között olyan ismert előadókat találni, mint

Stevie Wonder, Robert Smith, Billie Eilish, Nicki Minaj, az R.E.M., Katy Perry, Sheryl Crow, Smokey Robinson, valamint Bob Marley és Frank Sinatra örökösei.

A művészek elismerik, hogy a mesterséges intelligencia segítheti a kreativitást, ugyanakkor felhívják a figyelmet a művészeket fenyegető veszélyre is. Ezek közé sorolják, amikor az MI-modelleket a már megszületett alkotásokkal tanítják be úgy, hogy erre semmilyen engedélyt nem kértek az előadóktól. A folyamat végül abba fulladhat, hogy a jogtalan hanghasználatot követően a mesterséges intelligencia elsajátít mindent a művészektől, majd akár ki is válthatja őket.

Próbálja ki: instant zeneszerzővé válhat ebben az ingyenes online zenestúdióban

Miközben a kínai okostelefon-gyártó OnePlus már gőzerővel készül legújabb csúcsmobilja, a OnePlus 12 kiadására, mesterséges intelligenciával támogatta meg online zenestúdióját, amit bárki ingyenesen kipróbálhat. A kompozícióival pedig akár versenyezhet és nyerhet is is.

A levélben kiemelik, hogy ha senki sem ellenőrzi ezeket a rendszereket, akkor a mesterséges intelligencia elindíthatja a lejtőn a szakmát, ami az alkotások értékének csökkenéséhez vezethet, a művészeknek pedig nem lesz lehetőségük arra, hogy ezt a folyamatot megállítsák.

A lap emlékeztet: nem ez az első alkalom, hogy a művészek felszólaltak a mesterséges intelligenciával való visszaélés ellen. Egy évvel ezelőtt egy hangklónozó eszköz segítségével valaki egy dalt készített, amiben Drake és The Weeknd hangját lehetett hallani. A Heart On My Sleeve című dal hamar népszerű lett, felkerült a Spotifyra és az Apple Musicra is, a streamingszolgáltatók azonban nem sokkal később letiltották azt. Az esettel kapcsolatban Drake rosszallását fejezte ki.

OpenAI: Muszáj lopni, ha valaki mesterséges intelligenciát akar csinálni

A The New York Times kiadója szerint az OpenAI nem használhatja engedély nélkül a megjelent írásokat, mert azt szerzői jog védi. Miközben az OpenAI a méltányos használattal védekezik, más fejlesztő cégek is pert kaptak a nyakukba.

Azóta más művészek is beleszálltak a mesterséges intelligenciába. Nick Cave például a ChatGPT dalszövegírási képesességével kapcsolatban azt mondta, az egy groteszk gúny azzal kapcsolatban, hogy mit jelent embernek lenni.

Ugyanakkor nem mindenki gondolkodik így. A kanadai Grimes például úgy véli, a streamingszolgáltatóknak lehetőséget kellene adniuk arra, hogy szűrni lehessen például az MI-vel létrehozott dalokra. A követőit arra buzdította, hogy használják nyugodtan a hangját egy új dal készítéséhez, és ha az sikeres lesz, megosztja velük az ebből származó jogdíjat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.