szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Menetrend szerinti fogyókúrára fogta játékkonzol-generációját a Sony, olyannyira, hogy mára csak PlayStation 5 Slim van forgalomban – amit igazából nem is neveznek Slimnek. Van azonban valami, ami kicsit hízott a gépben, és ennek csak örülni lehet.

Három és fél év telt el a legutóbbi konzolgeneráció-váltás óta, amikor piacra került az Xbox Series X (és S), valamint a PlayStation 5. Hogy mikor várható a következő nagy generációváltás, arra egyelőre csak a korábbi menetrendek alapján lehet következtetni: a várakozások szerint valamikor 2028-ban. Ez persze nem jelenti azt, hogy addig ne kavarnák fel az állóvizet a gyártók – nagy hullámokra azonban nem érdemes számítani.

A Sony háza táján ugyanis történt egy kisebb változás, miután kikerült a hivatalos forgalmazásból az eredeti PlayStation 5. Megnyugtatásul közöljük: csak azért, hogy átadja a helyét egy kompaktabb, kicsit továbbfejlesztett variánsnak, tehát a lépés igazából örömteli.

Az elmúlt hetekben azzal került be a hírekbe a Sony, hogy idő előtt kiszivároghatott a PlayStation 5 Pro szinte minden fontosabb részlete – a konzolgenerációnak ez lenne a harmadik kiadása, mely első ízben hozna változást a számítási teljesítményben is. A kiszivárgott részletek alapján akár már 2024 végén befuthat a PS5 Pro, de persze, ezt még nem érdemes készpénznek venni – a gyártó azonban állítólag vizsgálatot indított az ügyben.

Még idén befuthat a PlayStation 5 Pro, ami akár háromszor gyorsabb lehet az elődjénél

Még idén a polcokra kerülhet a PlayStation 5-konzolgeneráció második frissítése, mely immáron hardveres fronton is jelentősen jobb lehet a jelenlegi PS5-nél.

Jótékony fogyókúra

Túl a pletykákon, a kézzel fogható változás már megérkezett a PS5-generációba azáltal, hogy befutott egy új konzol, ami le is váltotta az elődjét. Ebben nagy meglepetés nincs, a Sony szinte a kezdetektől fogva kiad egy időközi frissítést az aktuális PlayStation-generációjából: általában a Slim az első fecske, majd jöhet a Pro. 2023 végén előbbi futott be, és pöckölte ki a nagytestvérét, de azért van egy csavar a történetben: ezúttal nem kapta meg hivatalosan a Slim elnevezést, ez is PlayStation 5 néven fut tovább.

Az alaprecept nem változott: továbbra is két változat közül lehet választani, az egyik a „digitális kiadás” blu-ray lemezmeghajtó nélkül, míg a másik már gyárilag magában foglalja az egyébként utólag is beszerezhető és beszerelhető meghajtót. Ami önmagában 50 ezer forint körül szerezhető be.

Balra a lemezmeghajtós változat, jobbra az ezt mellőző digitális variáns
Sony

Hogy ez szép vagy sem, ízlés kérdése, az viszont biztos, hogy egy kinövésre hasonlít, és kicsit megtöri a PS5 karcsúságát. Talán 2024-ben elérkezettnek látják majd az időt a mérnökök arra, hogy az esetleges Pro modellhez már csak külső olvasót mellékeljenek, ha valaki azt kéri.

Mint azt a neve is sejteti, a Slim számottevően kisebb, kompaktabb lett minden tekintetben. A formavilág – a fedlapon végighaladó fekete csíkot leszámítva – változatlan, állva továbbra is egy felhőrkarcolóra hajaz. Apropó álló mód: állványt már hiába keresnek a játékosok a dobozban, az nem része a gyári pakknak, csak külön lehet megvásárolni.

Megáll a saját lábán, de azért az állvány hiánya fájó pont
Kasza János / hvg.hu

A fektetett módhoz azonban továbbra is járnak a kis talpak, és a kompakt méretéből fakadóan ez már szebben is mutat így – arról nem is beszélve, hogy könnyebben befér a tévé alatti polcokra. (A megfelelő szellőzésre viszont ildomos ügyelni.)

A Slim már a tévé alatti polcra is befér, de a hűtés szempontjából nem ez a legszerencsésebb megoldás
Kasza János / hvg.hu

Ami a számokat illeti, az új modell térfogata 30 százalékkal csökkent, a tömege pedig 18 és 24 százalékkal – előbbi a normál (3,2 kg), míg utóbbi a digitális (2,6 kg) változatot takarja.

Kisebb változás az előlapon is történt: hagyományos USB-A portot itt már nem érdemes keresni, csak két USB-C portot: a megjelölt 10 Gbps sebességre képes, míg a mellette lévő társa csak USB 2.0 szabványt támogatja. Előbbi praktikus lehet a külső tárolók csatlakoztatásához, míg utóbbi a kontroller töltéséhez, párosításához – a mellékelt kábel segítségével.

Egy külső tároló – például egy SSD – segíthet, ha kevésnek bizonyulna az 1 TB gyári tárhely
Kasza János / hvg.hu

A hátoldalon nagy meglepetés nincs: egy HDMI, egy LAN-port, valamint két darab, 10 Gbps sebességre képes USB-A port foglal helyet; a sort az elektromos hálózati csatlakozó zárja.

Csak a kötelezők – de azért az örvendetes, hogy mindkét USB-A port 10 gigabites elméleti maximumra képes
Kasza János / hvg.hu

Ott gyarapodott, ahol kell

A PlayStation 5 Slim a fedlap alatt gyakorlatilag ugyanazt kínálja, mint a „sima” PS5, így a teljesítmény terén abszolút semmi változásra nem érdemes számítani.

Egy apró különbség azért akad: a korábbi, névlegesen 825 GB tárhely 1 TB-osra hízott, ami örvendetes, ám formázás után – figyelembe véve még a rendszer által elfoglalt tárterületet – ez továbbra sem számít soknak. Keserű pirula, de ebben osztozik a PS5 Slim az Xbox Series X-szel. Abban a korban ugyanis, amikor néhány játék már 100 GB-nál is nagyobb területet harap ki a tárolóból, érdemes lenne nagyobb opciókkal is kínálni a konzolokat.

Az 1 TB a gyakorlatban olyan 848 GB-ot jelent, amivel a felhasználó szabadon gazdálkodhat
hvg.hu

Bővíteni ugyan lehet őket – erre jók a 10 gigabites USB-portok –, ám ezek sosem fognak olyan sebességet és funkcionalitást kínálni, mint a beépített tároló.

Sebesség, verdikt

Régi hardver ide vagy oda, a PlayStation továbbra is szélsebesen vesz minden akadályt: a bekapcsolás néhány pillanat alatt megtörténik teljes leállításból is, a játékok betöltése pedig a komolyabb címek esetén is mindössze néhány másodpercet vesz igénybe.

A hűtés zaja minimális, még a komolyabb grafikájú játékok esetében sem zavaró – legjobban a War Thunderben sikerült megpörgetni, a tenger felett repülve rendesen izzott a masina, de nem látta kárát a grafika.

Minimalista Sony logó, kissé elrejtve
Kasza János / hvg.hu

A felület sem változott, a PlayStation rendszere letisztult, legfeljebb csak azt lehet felróni neki, hogy itt-ott indokolatlanul túl van bonyolítva. Például a wifi beállításaihoz egészen irreálisan sok menüponton kell átrágja magát a felhasználó, fájóan hiányzik egy gyorsmenü az alapvető beállításokhoz.

A géphez változatlanul egy DualSense kontroller jár, melynek képességeiről itt írtunk bővebben – gyárilag egy darabot mellékel a Sony, a továbbiakért 25-30 ezer forint körüli összeget kérnek a boltok.

Így működik a PlayStation 5 kontrollere – videó

A PlayStation 5-höz különleges új kontrollert is tervezett a Sony. Fő érdekességét az adaptív ravaszok jelentik, melyekkel a gyártó szerint új játékélmény érhető el. A szakértők már szét is kapták a kontrollert, hogy megnézzék, miről is van szó.

És ha már ár: a PlayStation 5 Slim digitális kiadása 185, míg a lemezmeghajtóval szerelt változata 200 ezer forint körül mozog a magyar webáruházakban.

Ami a célközönséget illeti, a változatlan hardver miatt határozottan nem a PS5-öt használó játékosokat célozta a Slim kiadással a Sony: sokkal inkább azokat próbálhatják elérni, akik még mindig a PS4-et használják, de eddig hezitáltak a váltáson.

A kontroller nem változott, de nem is igényelte
Kasza János / hvg.hu

A PlayStation 5 Slim ugyanis pont ott fejlődött, ahol az indokolt volt: a méret és a háttértár viszonylatában. Akár úgy is lehetne mondani: ez az a konzol, ami már 2020-ban is befuthatott volna.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.