szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kínában egyre nagyobb igény van az elhunyt családtagok digitális újrakreálására. Szakértők szerint a mesterséges intelligencia által egyre vonzóbb lehetőséget kínáló piac mérete 2025-re megnégyszereződhet.

Kínában minden évben a tavaszi napéjegyenlőség utáni 15. napon tartják a Csingming fesztivált, vagyis az Ősök ünnepét. Ekkor az ott élők milliói utaznak el őseik sírjához, hogy leróják tiszteletüket előttük. A The Guardian egy újabb (meg)emlékezési formáról ír: az utóbbi időben több olyan szolgáltatás is megjelent a kínai piacon, amely a mesterséges intelligenciára (MI) támaszkodva idézi meg az elhunytakaz. Mintegy 20 jüanért – nagyjából 1000 forint – cserébe a hozzátartozók egy mozgó digitális avatart hozhatnak létre a szerettükről. Mellyel aztán akár kommunikálhatnak is.

A beszámoló szerint a tajvani énekes, Bao Hsziaobai például a 22 éves lányát „támasztotta fel” ilyen módon, aki még 2022-ben hunyt el. Annak ellenére, hogy csupán egy olyan hangfelvétel állt rendelkezésére, amelyben három mondatot mond angolul a lánya, egy évnyi kísérletezés után sikerült egy olyan videót készítenie, amiben egy születésnapi dalt énekel el édesanyjának.

Taiwanese entertainer replicates dead daughter with AI

Subscribe to our YouTube channel for free here: https://sc.mp/subscribe-youtube Read more stories on artificial intelligence: https://sc.mp/7pi7g Taiwanese entertainer Tino Bao has used artificial intelligence to create a digital version of his only daughter, who died of a rare blood disease at age 22 in 2021.

A The Guardian azt írja, az ilyen digitális avatarok készítésének már komoly piaca van az országban: értéke a becslések szerint 2022-ben már elérte a 12 milliárd jüant, 2025-re pedig megnégyszereződhet. A technológia fejlettsége annak is köszönhető, hogy az országban rengetegen vannak, akik élő videóközvetítésekből élnek. Ők azok, akik létre akarják hozni a digitális másolatukat, hogy a hét minden napján, a nap minden órájában közvetíthessék az adást.

Kiért ég a virtuális gyertya? – Gyász az interneten

A közösségi oldalak legnagyobb problémáját nem is a mindennapos használat során érezzük, hanem egy közeli hozzátartozó, barát vagy ismerős elvesztésekor szembesülünk vele: a virtuális tér nem tud róla, ha valaki meghalt. Ma már több olyan szolgáltatást is találhatunk a neten, amely lehetőséget ad arra, hogy emléket állítsunk valakinek.

Kína egyik vezető MI-vállalata, a SenseTime nemrég demonstrálta, mire képes a technológiája. A vállalat éves rendes közgyűlésén Tang Hsziao’ou, a cég alapítója is beszédet mondott a múlt hónapban – aki egyébként 2023. december 15-én 55 éves korában meghalt. A beszédét a digitális klónja tartotta, melyet Tang beszédein és videón tanítottak be.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.