szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Cambridge-i Egyetem kutatói szerint újfajta vezérlés kell az OLED panelek kék fényt kibocsátó diódáinak, csupán ennyi hatékonyan segít megakadályozni a kép beégését.

A prémiumkategóriás monitorok, televíziók és más eszközök esetében a gyártók előszeretettel használják az OLED panelt. Ennek oka, hogy a tartalom élesen, a színek pedig valósághűen jelennek meg.

Van azonban egy nagy hátrány: a képernyő képes beégni. Főként akkor, ha sokáig mozdulatlan képet jelenít meg az eszköz. Ilyenkor az ember hiába kapcsolunk át egy másik tartalomra, az előző szellemképe továbbra is látható a kijelzőn. Talán nem is kell ecsetelni, mennyire zavaró probléma ez, szerencsére azonban a Cambridge-i Egyetem kutatói által vezetett vizsgálat eredménye segíthet orvosolni.

A Nature folyóiratban megjelent tanulmányban azt írják, az általuk kidolgozott eljárás jobb vezérlést biztosít a kék fényt kibocsátó diódák számára, ami nemcsak csökkentheti, de akár meg is szüntetheti a beégést – írja a BGR.

OLED research video

No Description

Az OLED panelek beégéséért ugyanis kék diódák tehetők felelőssé. Ezen diódák fénye instabil és nem túl hatékony, ezért úgy vélik, egy jobb vezérlésre van szükségük ahhoz, hogy a problémát orvosolni lehessen.

A szakemberek szerint ha a diódákat egy szigetelő alkénnel veszik körbe, az nemcsak hatékonyabbá tenné a panelek gyártását, de egyszerűsítené is azok működését.

Bár az eljárást még alaposan tesztelni kell a valós környezetben is, a megoldás a jövőben forradalmasíthatja a kijelzőipart.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.