szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pár hónapja röppent fel a hír, hogy az Apple lemond izgalmas, dollármilliárdokat felemésztő tervéről, az Apple Carról. Most arról hallani, hogy inkább a robotikára fókuszálna. De vajon tényleg érdemes megmérettetnie magát ezen a területen?

A Bloomberg neves Apple-szakértője, Mark Gurman szellőztette meg a hírt, hogy a személyi robotika területén keresne új növekedési potenciált az Apple, ez lehetne az iPhone-gyártó következő nagy dobása. A jelentés szerint a vállalat a személyes robotika területét vizsgálja, úgy tűnik, hogy a mesterséges intelligencia és az intelligens otthoni technológiák iránti folyamatos érdeklődés az Apple figyelmét is felkeltette.

Az egyik lehetséges ötlet egy robot, amely követné a felhasználókat az otthonukban. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy sok ilyen személyi robot csupán koncepcióként vagy annak bizonyítékaként létezik. Feltehetően a Sony az egyetlen olyan cég, amelyik valóban kiadott egy ilyen eszközt a nyilvánosság számára, ez volt az Aibo robotkutya.  Arról is hallani, hogy az Apple egy fejlett asztali otthoni eszközt is fejleszt, amelyik robotikával mozgatja a kijelzőt. Gurman úgy írja le ezt az asztali robotikai hardvert, hogy „a kijelző utánozza a FaceTime munkamenetben résztvevő személy fejmozgását – például bólogatását”. Olyan funkciókkal is rendelkezik, amelyekkel precízen fókuszálhat egyetlen emberre a tömegben videohívás közben.

Állítólag megjelentek már olyan álláshirdetések, amelyekben már megemlítenek következő generációs, robotikát és MI-t használó Apple termékeket, úgyhogy akár biztosra is lehetne venni Gurman értesülését, amely arra is kitért, hogy az Apple hardvermérnöki részlege, valamint mesterséges intelligenciával és gépi tanulással foglalkozó csoportja fogja felügyeli a személyi robotikával kapcsolatos munkákat.

Azonban nem mindenki ennyire optimista, sőt a 9to5Mac egyenesen odáig megy, hogy az Apple Carnak nagyobb a valószínűsége, mint az Apple Robot színre lépésének, ami érdekes állítás az Apple Car projekt jelenlegi állapotát ismerve. Az idézett forrás meg is indokolja a szkepticizmusát.

Rögtön azzal a közismert ténnyel indít, hogy az Apple nem olyan cég, amelyik korán belemerülne a legmodernebb technológiákba. Inkább hagyja, hogy más cégek versenyezzenek, idejében derüljenek ki az eszközök gyerekbetegségei. Ezalatt Cupertinóban a lehető legjobb megvalósításon dolgoznak. (Gondoljon csak bele, az Apple-nek még mindig nincsen összehajtható telefonja.)

Mennyibe kerülhet?

Itt van azután az ár kérdése. Az Apple prémium termékeket árul, de alapvetően ezek még mindig tömegpiacra szánt termékek. Olyan eszközökről van szó, amelyek ára valamivel magasabb, mint a versenytársaké, de amelyek még mindig elérhetőek a hétköznapi emberek számára. Tehát még ha meg is jelenne egy korai és szuperdrága Apple Robot Pro, az csak előfutára lenne egy valódi tömegpiaci terméknek.

A következő kérdés, hogy milyen feladatot oldana meg a robot. Nem valószínű, hogy az Apple játékot készítene, viszont ha egy olyan robotról lesz szó, amelyik nagyon korlátozott feladatokat tud csak végrehajtani nagyon ellenőrzött körülmények között, akkor könnyen lehet, hogy olyan lesz, mint a mai VR fejhallgatók: egy rövid időre lenyűgöznek minket, de azután elmúlik az újdonság varázsa.

A 9to5Mac végül arra a következtetésre jut, hogy egy, az Apple fogyasztói áraihoz közel eső áru robot szinte biztosan jóval több mint egy évtizednyire van, sőt inkább kettőre. Kérdés tehát, tényleg van értelme lemondani egy projektről, amely tíz év múlva már nagy valószínűséggel megvalósulhatott volna (Apple Car) és helyette egy másikon dolgozni, ami szinte biztos, hogy nem. A cikkíró végül azzal zárja, hogy bár elhiszi a Bloomberg szakértőjének, hogy az Apple foglalkozik ezzel az ötlettel, de nagyon úgy látja, hogy az autóhoz hasonlóan ez sem fog megvalósulni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.