Ballai Vince
Ballai Vince
Tetszett a cikk?

Mozgásba lendül a hazai biogázágazat, amelyben komoly potenciál rejlik. Sok még azonban az akadály, a buktató és a nyitott kérdés. Villamosenergiát termeljünk vele, vagy biometánként pumpáljuk a gázvezetékbe? A biogázzal villamosenergiát termelő kisebb üzemeket támogassuk vagy a nagy biometán-termelőket? És egyáltalán, hogy fogjuk rábírni a gazdákat, hogy a trágyájukat ne csak kiszórják a földekre, hanem a gázfejlesztő mikrobákat lakassák jól vele?

Bő tíz év tetszhalott állapot után stílszerűen szólva már valami fermentálódik biogáz-ügyben Magyarországon. A fejlemény nem teljesen független a 2022-es energiaválságtól és attól, hogy az Európai Bizottság ambiciózus biogázos célokat tűzött ki a fenntarthatóság és az energiafüggetlenség jegyében: kilenc év alatt megtízszereznék, vagyis a 2021-es 3,5 milliárdról 2030-ra évi 35 milliárd köbméterre növelnék a biometán-termelést.

A Bizottság Magyarországon is dinamikus növekedési lehetőséget lát: a biogáz jelenleg 0,9 százalékos részarányát meg lehetne sokszorozni, becslésük szerint: a magyar gázimport akár 15 százaléka is kiváltható lenne hazai forrásból – mezőgazdasági melléktermékekből, trágyából, szennyvíziszapból és élelmiszer-hulladékból – előállított biogázzal és biometánnal. A biogáz felhasználásával nem csak az energiaszuverenitás növelhető, de jelentős mennyiségű káros gáz kibocsátása is elkerülhető, nem csoda, hogy fontos szerepet szánnak neki a klímacélok teljesítésében, a körforgásos gazdaságra áttérésben.

Az ágazati mozgolódást pedig nem csak az jelzi, hogy új iparági érdekvédelmi szervezet alakult, és komoly szakmai érdeklődés mellett szerveznek konferenciákat a témában – tavaly novemberben az Alteo csoport, idén februárban pedig a megújuló energiatermeléssel foglalkozó Voltrack, az Energetikai Szakkollégium, illetve az energiakereskedelemmel foglalkozó Kapacitás Energia Kft. közösen – , hanem  élénkül a külföldi figyelem is: a budapesti holland nagykövetség a közelmúltban tanulmányutat szervezett holland ágazati szereplők számára, hogy a helyszínen (Magyarország mellett Szerbiában) térképezzék fel az együttműködési és üzleti lehetőségeket.

A holland küldöttség tagjai között képviselte magát a holland gazdasági minisztérium vállalkozási ügynöksége, egy nagy ágazati szövetség (a New Energy Coalition képviselőjével készült interjú lejjebb, keretes anyagban olvasható), megújuló energiákban érdekelt hagyományosabb energiacégek, befektetői csoportok, és több kisebb-nagyobb innovatív vállalkozás, amelyek sikeresen alkalmazzák az új technológiákat, ügyesen találják meg a piaci réseket, és akiknek megoldásai itthon is érdeklődésre tarthatnak számot (részletek keretesben).

A Tettye Forrásház Zrt szennyvíztelepének biogáz üzeme Pécsen
MTI / Sóki Tamás
Fermentálás, torrefikáció, gázosítás, skálázás

New Energy Coalition – az energiaátmenet előrelendítésén dolgozó ágazati szövetség, melynek tagjai között vállalkozások, kutatóközpontok, civil- és állami szervezetek is vannak, vállalkozásfejlesztéssel, kutatással, ismeretterjesztéssel, piacfejlesztéssel is foglalkoznak. Akár határokon átívelő regionális együttműködéseken is dolgoznak, és uniós támogatási programokban vesznek részt. Fő fókuszuk a rendszerintegráció és a zöld molekulák.

A Perpetual Next szerveshulladék-feldolgozásban utazó befektetői csoport, amely vállalkozásaival alacsony minőségű szerves anyagokat (kerti- és élelmiszeripari maradékanyagok) feldolgozásával állít elő biohőt, biogázt, zöldgázt, folyékony szén-dioxidot, vagy épp elektromos áramot.

A Regazz 100 százalékban körforgásos biogáz üzemeket kínál mezőgazdasági termelőknek, amikkel azok nem csak az élelmiszerellátásban, de energiatermelőként is megjelenhetnek, bio-LNG előállítással akár a közlekedési járművek üzemanyag- a biogáztrágyával pedig a talajtápanyagok piacán is.

A Torrgas a torrefikáció – oxigénhiányos környezetben történő hevítés, mint a szénégetés – és szerves anyagok gázosítása – például mint a második világháborús üzemanyaghiány idején fagázzal hajtott járművek – elvét alkalmazva kínál jó skálázható megoldásokat széngázelőállításra (hidrogén és szén-monoxid keveréke), amiből zöldhidrogént, bio-metanolt, és légközlekedésben felhasználható üzemanyagot lehet gyártani, és a melléktermékként keletkező bioszén és szén-dioxid is hasznosítható.

A Varo Energy svájci központú energiatermelő és kereskedő, amely a biogáz és zöldhidrogén ágazatban, e-mobilitásban és szén-dioxid-kivonásban is érdekelt, és amely 2022-26 között összességében 3,5 milliárd dollárnyi összeget kíván befektetni nagyrészt megújuló energiás projektekbe.

A The Waste Transformers konténeres biogáz-mikroerőműveket kínál, amelyek helyi közösségek vagy nagyobb szállodák szerves- és élelmiszer-hulladékait képes helyben biogázzá és szerves műtrágyává feldolgozni, illetve elektromos- és hőenergiává alakítani. Egy-egy ilyen készre szerelt mikroüzem napi 300-3000 kilogramm szerves anyag feldolgozására alkalmas, és akár már 250 ezer euróból (százmillió forint) megvan.

Érlelik a stratégiát

Mindeközben megindultak a kormányzati fogaskerekek: már zajlik a biogáz-stratégia előkészítése, és folyamatban van a biogáz eredetigazolására vonatkozó szabályok kidolgozása. Utóbbiak révén tudják majd a termelők bizonyítani, hogy a biogázuk (és az ezzel termelt villamos áram) vagy a biometán valóban az elvárt, fenntartható módon készül – a szerves anyagokat anaerob (oxigénhiányos) környezetben éghető gázzá bontó mikrobák segítségével – és tudják majd értékesíteni azt a közös piacon, illetve részesülhetnek a fosszilis energiákat megadóztató ETS-rendszer bevételeiből.

Az eredetigazolásra vonatkozó szabályok akár már áprilisban életbe is léphetnek – legalábbis erről számolt be a Magyar Energia- és Közműhivatal illetékese a holland nagykövetség eseményén. Ezekről az új szabályokról akkor annyit lehetett tudni, hogy nem csak biogázra, hanem később más, nem biológiai eredetű megújuló gázokra (például zöldhidrogénre) is kiterjednek, és a MEKH kezeli majd a velük kapcsolatos regisztrációt, ami idén július 1-vel indulhat el.

Ahhoz azonban, hogy valóban fel lehessen futtatni az ágazatot, nem csak pénzbeli és szabályozásbeli támogatásra lesz szükség, de meg kell győzni a hazai agrárszektort is. Ezt meglehetősen konzervatívnak írták le az ágazati szakértők. Kovács Attila, a Nemzeti Biogáz-Biometán Zöld Energia Egyesület elnökségi tagja arra hívta fel például a figyelmet a holland nagykövetség eseményén, hogy a hazai gázhálózatba jelenleg biogázt betápláló cégek egyike német-osztrák (a kaposvári Magyar Cukor Zrt.), a másik pedig ír (a dunaföldvári Pannonia Bio, amely a közelmúltban indította a betáplálást) tulajdonban van, és mindketten jellemzően exportra termelnek.

Az ágazat sikeres fejlesztéséhez

az agrár- és energiaszektor különleges együttműködésére van szükség, meg kell érteni és megtanulni egymást

– fogalmazott a február végén tartott biogázos konferencián, a Bioconon Kaderják Péter, a Budapesti Műszaki Egyetem Zéró Karbon Központjának (ZKK) vezetője (egyben a Magyar Akkumulátor Szövetség ügyvezetője), korábbi  energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár is. Kaderják a ZKK-val kulcsszerepet játszik a biogáz stratégia Energiaügyi Minisztérium által koordinált előkészítésében, a stratégia szerinte még idén elkészülhet.

Addig azonban számos kérdést tisztázni kell, és meg kell győzni a témában megszólalók közül többek által is pesszimistaként jellemzett Agrárminisztériumot – sőt egy EM-illetékes szerint személyesen magát az agrárminisztert is –, hogy az ügy mellé álljon.

Trágyában, romlott ételben, szennyvízben, kukoricaszárban a tiszta gázos jövő

Pedig a biogáz a klímavédelmi és energiaszuverenitási potenciálon kívül komoly lehetőségeket hordoz a mezőgazdaság számára is. “Ösztönzőleg hathat a gyengélkedő agrárszektorra” – fogalmazott Kaderják Péter, aki szerint az agrártevékenység melléktermékeként jó bevételhez juthatnak vele a termelők: egymillió köbméter biogázért akkor 300 millió forintot adtak.

Trágyázás Szomorpuszta mellett
Fazekas István

A biogázra a Nemzeti Energia és Klímaterv is kitér, ebben elsősorban a (gáz)importfüggőség csökkentése és a földgázkiváltás szerepét szánják neki, de a konferencián és a holland nagykövetség eseményén számtalan egyéb előnyét is ecsetelték:

  • egy olyan hulladék- és trágyakezelési eljárás, ami környezetvédelmi és klímavédelmi szempontból is előnyös,
  • többféleképpen felhasználható energiahordozó: áram- és hőtermelésre, alternatív üzemanyagként a közlekedési eszközökben, vagy épp betáplálható a gázhálózatba, ami annak kiépítettséget tekintve kézenfekvő megoldás lehet itthon,
  • a mezőgazdaság diverzifikálása révén hozzájárulhat a vidék fenntarthatóságához,
  • a decentralizált energiatermelés, a villamos áramot termelő biogáz üzemek kiegyensúlyozó szerepet is játszhatnak az időjárásfüggő megújulókkal (pl. napelemek) egyoldalúan terhelt országos elektromos hálózatban, Kaderják Péter szerint “a biogáz a napenergiás sikersztori melléke lehet”,
  • csökkenthető lenne általa a drága műtrágya felhasználása,
  • az üzemekben keletkező “fermentációs maradék” – amit a Biocon konferencián megszólalók igyekeztek biogáztrágyaként újradefiniálni –, a trágyához hasonlóan kitűnően alkalmazható talajjavítóként.

Az más kérdés, hogy a hazai agrárágazat szereplői többnyire jobbnak tartják az állati trágya közvetlen felhasználását a földeken, ezért vonakodnak odaadni biogázüzemeknek. Bár sok tanulmány azt mutatja, hogy biogáz előállítása során keletkező fermentációs maradék talán még jobbat is tesz a földnek a trágyánál (jóformán csak a metánt szedik ki belőle, a növények fejlődését segítő nyomelemek benne maradnak) hazai hasznosítását az idegenkedés mellett több más tényező is hátráltatja, többek között:

  • sok plusz költséggel jár, és nincs rá támogatás,
  • hulladéknak számít, így a kezelőjének hulladékgazdálkodási engedélyre van szüksége,
  • a földeken való elhelyezéséhez is külön engedély szükséges.

Azt a MEKH illetékese is jelezte a holland nagykövetség eseményén, hogy zajlik az egyeztetés az Agrárminisztériummal arról, miként lehetne standardizálni azt a maradékanyagot, és talajtápként hasznosítani az élelmiszerlánc-biztonság garantálása mellett.

Hullámhegyek és -völgyek
A hazai biogáz-ágazatban nem ez lehet az első fellendülés. Jó 10 éve már volt egy üzemépítési hullám, köszönhetően az akkori támogatási rendszernek, ám az üzemekkel kapcsolatos tudásnak sok esetben híján voltak az akkori tulajdonosok – ahogy a feldolgozható olcsó nyersanyagnak is. Mindez oda vezetett, hogy a jelenlegi 92 hazai biogáz üzem közül nagyjából minden nyolcadik – összesen 11 létesítmény – nem üzemelt, az EM 2022-es adatai alapján. A hazai termelés egyébként 2017-ben érte el eddigi csúcsát, amikor közel 120 millió köbméternyi biogázt állítottak elő.

Hollandiában több hulláma is volt a biogáz üzemek elterjedésének, amiről Ruud Paap is beszélt a nagyköveti rezidencián tartott esti találkozón: az első támogatási program 40 éve volt, akkor a melléktermékek hasznosítására, a 2000-es évek elején indult új támogatási program viszont túl sikeres volt: az ilyen üzemekben termelt, prémium áron átvett energia végül túl sokba került az államnak, de volt olyan mezőgazdasági termelő, amely ennek (és az általában is a magasabb energiaárak) hatására fel is hagyott az élelmiszer-termeléssel és átállt energiára. A fokozódó termeléshez viszont sok biomassza kellett, aminek pedig felment az ára, miközben esni kezdett az energiaár, „tökéletes vihart” keltve az ágazatban. Stabil biogázhoz stabil politika kell – vonta le a tanulságot a szakértő, ugyanakkor mindez ahhoz is hozzájárult szerinte, hogy a holland biogázosok nagyon kreatívvá és innovatívvá váltak.
Ruud Paap
Ballai Vince

Lenne mit gázzá fermentálni

A biogáz hazai technikai potenciálja pedig óriási: az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) becslése szerint a jelenlegi termelésnek akár a 42-szerese is elérhető, ami megközelíti az évi 3,5 milliárd köbmétert (az összes hazai gázfelhasználás jó harmadát). Ez azonban csak a technikai potenciál, amibe beleszámoltak minden szóba jöhető itthon keletkező biogáz-alapanyagot, az állati trágyától kezdve (százával vannak olyan állattartó telepek, ahol erre lehetőség nyílna) az energianövényeken, települési hulladékon, növénytermesztési feldolgozóipari melléktermékeken át a biológiailag lebomló hulladékokig, ám egyes esetekben bizonytalan értékekkel. Emiatt az AKI szerint is finomításra szorul a fent jelzett érték.

Mindenesetre a realista forgatókönyvben 2030-ig évi 296 millió (ami közel 3 GW napelemes termelési potenciálnak feleltethető meg), az optimista forgatókönyvben pedig 789 millió köbméternyi lehetséges hazai biogáz-termeléssel számolnak.

Ahhoz azonban, hogy mindez megvalósuljon, több nyitott kérdést is tisztázni kell a stratégiában:

  • Ki fogja megvásárolni a biogázt?
    Az EU a közlekedési alkalmazását preferálja – vagyis a gázt járművek hajtására alternatív üzemanyagként lehetne alkalmazni –, Magyarországon azonban a kiterjedt gázhálózatnak köszönhetően magától értetődő, hogy hálózatba táplálják, és a földgázfelhasználást váltsák ki a biometánnal.
    Többen is figyelmeztetnek ugyanakkor, hogy kétséges, lesz-e hazai piaca az amúgy a földgáznál drágábban előállítható biogáznak. Kovács Attila, az idén januárban alapított Nemzeti Biogáz-Biometán Zöld Energia Egyesület elnökségi tagja szerint is kulcskérdés az ár, támogatás híján nem fogják itthon megvenni, és arról is beszélt a nagykövetség eseményén, hogy nem látja a kormányzati szándékot a hazai piac megteremtésére. Utóbbira Ruud Paap holland zöldgázszakértő is utalt, lásd keretes interjúnkat.
  • Mi az optimális piaci szerkezet, és miként alakul az üzemek méretgazdaságossága?
    A jelenlegi piac decentralizált, zömében kisebb helyi termelőkből áll, egy-két kivételtől (a már említett Kaposvártól és Dunaföldvártól) eltekintve.  Ők jellemzően villamos energiát termelnek, amit vagy maguk használnak fel, vagy a hálózatba táplálnak. Az ezekhez hasonló esetleges új létesítményeknek ugyanakkor 2029-ig nem sok lehetőségük lesz a hálózati csatlakozásra, és bár az új megújuló erőművek csatlakozási engedélyeit újraosztotta a kormányzat, az erről szóló kormányrendeletben nincs szó biogázos létesítményekről.
    Az biztos, hogy a magasabb minőségű, a biogáz tisztításával előállított biometán sokkal jobban eladható, és szélesebb körben használható fel, a gázhálózatba is ez táplálható be. Csakhogy drágább előállítani és nagyobb üzemméret szükséges gazdaságos üzemeltetéshez. A szakértők szerint a határ valahol az óránkénti 500-1000 köbméteres termelési kapacitásnál húzódik, ez alatt nem érni meg biometánt előállítani. Az ilyen üzemekhez azonban dupla akkora beruházás szükséges, mint a “hagyományos” biogáz üzemeknél: akár 5-6 milliárd forintba is kerülhet egy-egy ilyen felhúzása. A gáztisztító beépítése, amivel biztosítható a magas minőségű biometán, a beruházási költségek akár negyedét is kiteheti.
  • Mennyiben térjen el a kisebb és nagyobb üzemek támogatási struktúrája, és miként feleljenek meg a rezsivédelem igényeinek?
  • Mire célozzanak a támogatásokkal, hogy nemzetgazdaságilag is kifizetődő legyen?
  • Melyik felhasználást részesítsék előnyben: a gázhálózati betáplálást, a mobilitási felhasználást, vagy inkább áramot termeljenek a biogázzal, ahogy azt is tisztázni kell, hogy elegendő lesz-e csak a piacra bízni ennek eldöntését?
Óvatosan a támogatásokkal és vigyázzunk a zöld értékre – mit tanulhatunk biogáz-fronton a hollandoktól?
Interjú Ruud Paap zöldgáz szakértővel, a holland New Energy Coalition projektmenedzserével.

hvg.hu: Hogyan jellemezné a holland biogáz szektort?

Ruud Paap: Hollandiában körülbelül 300 ilyen üzem működik, a beépített energiatermelési kapacitás eléri a 600 MW-ot, összességében évi 500 millió köbméter biometán előállítására képesek. Az üzemek mérete változatos: a kisebbek óránként 40 köbméternyi biogázt tudnak megtermelni, de a nagyok óránként akár több ezer köbméter termelési kapacitással is rendelkeznek. A legtöbbjük trágyát használ, vagy magában vagy vízzel és más szerves maradékanyagokkal keverve. A szektor számára a legnagyobb probléma jelenleg az új üzemek engedélyezése, mivel nagyon sűrűn lakott ország vagyunk, és mindig sok a szomszéd. Vagyis, ha egy új biogázüzem létesülne valahol, a környéken élők aggódni kezdenek. Ezt úgy igyekeznek a befektetők eloszlatni, hogy már meglévő létesítménybe viszik el őket látogatóba, ahol saját szemükkel és orrukkal tapasztalhatják meg, hogy nincs ok az aggodalomra.


hvg.hu: Mik a legfőbb aggodalmak?

R.P.: A félelem a kellemetlen szagtól, és a nagy közúti forgalomtól. A nagyobb létesítményeknél valóban oda kell szállítani az alapanyagot, a biomasszát, és elszállítani a végterméket a biogáztrágyát. Az új létesítmények viszont általában olyan ipari területre kerülnek, amelyek jó, a lakott területeket elkerülő közlekedési kapcsolatokkal rendelkeznek, vagyis a szállítási kérdés megoldható. A szagot tekintve pedig egy megfelelően üzemeltetett létesítmény nem okoz problémát. A múltban előforduló szagproblémákat sem a zárt térben zajló fermentálás, hanem az alapanyagok nem megfelelő tárolása okozta, de ma már ez is megoldott.

hvg.hu: Mekkora a biogáz aránya a holland energiamixben?

R.P.: Nem túl nagy, hiszen nagyon sok földgázt használunk fel. Éves szinten 300 millió köbméter biometánt termelünk, ami egy százaléka a körülbelül 30 milliárd köbméternyi összes holland gázfelhasználásnak

hvg.hu: Tehát akkor nem is elsősorban az energiatermelésről, hanem a maradék anyagok jó felhasználása a lényeg?

R.P.: Igazából mindkettő, hiszen így is termelhető energia, igaz, biogázzal nem fogjuk tudni teljesen kiváltani a földgázt. Az új technológiákkal – például a gázosítással – jelentősen növelhető lenne a termelés, ehhez viszont biomasszát kellene nagy mennyiségben importálni, aminek szükségességéről nem mindenki van meggyőződve, zajlik is róla vita.
A fenntarthatóságról is zajlik vita, a bioüzemanyagok és az élelmiszerellátás-biztonság tekintetében, és ez a biogáznál is előkerülhet.  Vagyis, ha az élelmiszertermelésre alkalmas földterületeken például biogáz-alapanyagot termelünk. Ön mit gondol erről?
Ez valóban fontos kérdés, de nem Hollandiában, mert nem használunk biogáz céljára termelt terményeket. Nem is érné meg, mert nem támogatja a hazaiösztönzőrendszer, ami inkább a trágya, a szennyvíziszap és a szerves hulladék és maradékanyagok felhasználását szorgalmazza.

hvg.hu: Mik a benyomásai a Szerbiában és Magyarországon töltött két nap után?

R.P.: Mindkét országban óriási potenciál rejlik a biogáz-termelésben az alapanyagok elérhetősége szempontjából. A kiaknázásához azonban több lépést is meg kell még tenni. Magyarország ilyen szempontból jobban áll, mert hamarosan megszülethetnek a biogáz vagy biometán eredetigazolására vonatkozó szabályok. Ez jelentős vonzerőt jelent majd a szektorban érdekelt befektetők számára. Ugyanakkor nincs még támogatási rendszer, ez azonban nem is feltétlenül szükséges. Ha például valaki közlekedési célra állítana elő biometánt, már most is jó üzletet köthet: a nagyon drága biodízelt vagy bioetanolt lehet vele helyettesíteni.

hvg.hu: Hollandiának széleskörű tapasztalatai vannak a biogáztermelésben. Követtek-e el olyan hibákat, amikből Magyarország is tanulhatna, például szabályozási vagy egyéb kérdésekben?

R.P.: Ha készül támogatási rendszer, annak nagyon stabilnak kell lennie. Van, ahol évről évre átírják a szabályokat, ami nagyon megnehezíti a projektek dolgát. Hollandiában – és ebben szerintem nem különbözünk nagyon – 2-3 évbe is beletelik, mire a nulláról eljutunk arra a pontra, hogy végső döntést hozzunk egy biogáz-beruházás elindításáról. Ha közben módosul a támogatási rendszer, alapjaiban rendül meg a projekt. Ha azt szeretnénk, hogy felfusson és virágozzon a szektor, egységes politikára és stabil gazdasági környezetre van szükség. Azt hiszem, amit Magyarország (és Szerbia) tanulhat tőlünk, az az, hogyan ültettük át a közlekedési üzemanyagokra vonatkozó európai előírásokat saját nemzeti jogszabályainkba.

hvg.hu: Mi lenne az a fő tényező, aminek megléte esetén egy befektető azonnal fontolóra venne például egy magyarországi biogázüzem-beruházást?

R.P.: Abban a pillanatban, hogy kidolgozzák az eredetigazolás rendszerét, amivel igazolható, hogy valóban fenntartható módon termelték meg a biogázt. Ezzel ugyanis már forgalmazni lehet azt más tagállamokban is. Az így kiépülő új termelőkapacitások az ellátásbiztonság szempontjából jól jöhetnek, ugyanakkor azzal is tisztában kell lenni, hogy ezzel várhatóan a zöld érték is távozni fog az országból: a terméket várhatóan felszívják a fizetőképes piacok – Németország, Svájc vagy az Egyesült Királyság.  Ha tényleg zöld gazdaság megteremtése a cél, akkor kár lenne érte, ha az Magyarországon megtermelt zöld érték nem Magyarországon hasznosulna.