Tetszett a cikk?

Ismét a rezsivédelmi alapból fizeti az energiaszámlákat a kormány.

A kormány ismét a rezsivédelmi alapból fizet ki 62 milliárd forintot „a  távhőkassza pozitív egyenlegének központi költségvetési forrásból származó fenntartása” érdekében „a távhőszolgáltatók kompenzációjával kapcsolatos kiadásokra”, vagyis az energiaszámlákra.

Ismét jelentős költségvetési átcsoportosításokról döntött a kormány, összesen 55 milliárd forint értékben. A rendkívüli tartalékból a legnagyobb tétel a külképviseletek beruházásaira szánt plusz 3,4 milliárd, de a Külgazdasági és Külügyminisztérium egy másik pont szerint további 13 milliárdot is kap igazgatásra és beruházásokra.

A Központi Maradványelszámolási Alapból az egyházi támogatást növelik 9,2 milliárddal – egy külön határozatból kiderül, hogy ez a Veszprémi Főegyházmegye veszprémi vár területén található műemlékegyüttesei felújításának és fejlesztésének folytatásához szükséges. Emellett a kormány egyetértett azzal is, hogy „a Mária Út bekerüljön az Európa Tanács Kulturális Útvonalai közé, amely céllal összhangban egyetért annak biztonságos és stabil működése biztosításával, valamint egy budapesti székhelyű zarándokiroda felállításával”. Ehhez 225 millió forintot adnak 3 évre szétosztva, „vallásturisztikai támogatás” címén.

A „nem államinak” nevezett, azaz alapítványba kiszervezett egyetemek újabb 6,6 milliárdot kapnak az államtól, a Nemzeti Sportinfrastruktúra Ügynökség pedig ingatlanok fenntartására 5,2 milliárdot.

Az állami vasút- és közútfejlesztési beruházások keretéből elvettek 8,5 milliárdot, de ebből 4 milliárdot az Építési és Közlekedési Minisztériumnak adtak személyi és dologi költségekre.

A kormány felszólította az agrárminisztert, hogy hirdesse meg a gabona- és takarmányfeldolgozás, valamint az állattartás beruházásainak támogatásához igénybe vehető pályázati felhívásokat, összesen 400 milliárd forint keretösszeggel; a pénzügyminisztert, hogy 2024. május 31-ig teljesítse a terület- és állatalapú támogatások kifizetését, továbbá hogy készítsen előterjesztést a gázolajjövedékiadó-visszaigénylés 90 százalékra növeléséről 2024. május 1-től. Az Agrár Széchenyi Kártya Konstrukciók keretében nyújtott kamat-, kezességidíj-, kezelésiköltség- és egyéb költségtámogatás 2024. évi finanszírozása érdekében legfeljebb 9 milliárd többletet engedélyeztek. Ez jövőre 15, 2026-ban 20 milliárd lesz.

A vízügyi igazgatási szervek 3,4 milliárddal túlléphetik költségkeretüket a decemberi és januári árvíz, belvíz, vízminőségi kárelhárítási, illetve helyi vízkár elleni védekezési tevékenység, a jégtörő hajók melegen tartása, valamint a károsodott vízi létesítmények, védművek helyreállítása kapcsán felmerült költségek finanszírozása céljából. Ebből egymilliárd mehet bérekre.

Jövő év elején máris 90 milliárd forintot kell beletolni a távhőkasszába

Olcsóbb a gáz, mint a háború kitörése után volt, de a távhőszolgáltatóknak még mindig kompenzációra van szükségük.