Egymilliót költött az éremgyűjteményre, 140 ezret kapott érte – Sándor csúnyán ráfázott egy súlyos félreértés miatt

2024. ápr 12. 18:04
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Rengeteg pénzed lesz, ha ezekbe a színekbe öltözöl. Fotó: Northfoto

Igazi pénzből nagyon keveset adtak érte / Illusztráció: Northfoto

Nem mind arany, ami fénylik – a régi szólást azzal érdemes aktualizálni, hogy ami aranynak látszik, sem biztos, hogy akár egy fabatkát is ér. Ezt tanulta meg egy életre a budapesti Cseh Sándor, amikor tizennégy éve gyűjtögetett éremkollekcióját akarta pénzzé tenni, de csak aprót kapott érte.

Történelmi, irodalmi alakok néztek vissza arany és ezüst színű, csinos veretekről. Mindegyikhez úgynevezett eredetiséget igazoló tanúsítvány is tartozott: mikor és hány példányban készült. Sándor egy újságokban és az interneten is hirdető éremkibocsátó cégtől rendelte rendszeresen postán. Azt gondolta, ami szépen csillog, az jó befektetés is. Hát, nagyot tévedett...

– Úgy alakult, hogy minden mozgósítható pénzemre szükségem volt. Számolgattam, egymillió forintot költöttem el erre a hobbimra, pont jól jött volna – mesélte.

Sándor hitt abban, hogy értéket gyűjt, de tévedett / Fotó: Blikk

Sándor hitt abban, hogy értéket gyűjt, de tévedett / Fotó: Blikk

Sándort hideg zuhanyként érte az első kereskedésben kapott árajánlat. A címletek mintegy 10 százalékát kínálták, azaz például a 10 ezer forintos éremért 1000 forintot és így tovább. A 40 ezer forintos, színarany érmének is csak 12 ezer volt a piaci ára. Sándor azt gondolta, csak át akarják verni, megkeresett más kereskedőt, de tőlük sem hallott mást, végül 140 ezret kapott a gyűjteményért.

– Azt mondták, az éremkollekciókkal leginkább a nyugdíjasokat célozzák meg, akik abban reménykednek, hogy ezzel a befektetéssel spórolnak egy kis pénzt az unokájuknak – számolt be csalódottan a történtekről.

Az éremhez jár leírás, tanúsítvány és az egész nagyon komolynak néz ki, csak nem ér annyit, mint hinné a vásárló / Fotó: Blikk

Az aranynak tűnő éremhez jár leírás, tanúsítvány és az egész nagyon komolynak néz ki, csak nem ér annyit, mint hinné a vásárló / Fotó: Blikk

Vajon mi okozhatott problémát?

– Nem igazi, értékes érméket, mint inkább egy életérzést árulnak, a hozzá tartozó, szépen csillogó termék eladhatósága pedig korlátozott – jellemezte diplomatikusan az emlékérmék kiadására szakosodott céget Lőwei Béla, a Magyar Éremgyűjtők Egyesületének tagja.

Mint fogalmazott, nem szeretne ujjat húzni a nagy forgalmat bonyolító és sok ügyvédet foglalkoztató társasággal, ezért nem minősíti kereskedelmi módszerüket.

– Csak annyit mondok, ha lenne felesleges pénzem, én biztosan nem vennék ilyet. Érdemesebb vásárlás előtt az interneten tájékozódni. Nem lehet mellényúlni az állami pénzverde által kibocsátott érmékkel, rendelet szabályozza és az állam garanciát vállal a nemesfémtartalomra. Egy magáncég reklámszlogenje, hogy például arannyal gazdagon futtatott, nem azt jelenti, hogy aranyból készült. Az aranyozott dolgoknak amúgy is minimális az aranytartalma – hívta fel a figyelmet a szakértő.

A számlán szereplő nevetséges összeg hallatán nem csoda, hogy a férfi azt hitte, a vásárlók akarják átverni / Fotó: Blikk

A számlán szereplő nevetséges összeg hallatán nem csoda, hogy a férfi azt hitte, a vásárlók akarják átverni / Fotó: Blikk

Lőwei Béla szerint azért működhet az üzlet mégis, mert a sorozat első részét a későbbiek harmadáért hirdetik meg, a vásárló azt érzi, hogy jó boltot csinált, noha még ez is többszöröse a piaci értéknek. A következő veretek már drágábban érkeznek, utánvéttel, kényelmetlen lemondani.

Az érmekereskedők és gyűjtők ilyen cégtől biztosan nem rendelnek. Úgy kerülnek hozzájuk ezek a veretek, hogy például családi örökségként behozzák az elhunyt hozzátartozói, majd szembesülnek a valósággal.

Jogszerű, etikus? Az éremkibocsátó céget a Gazdasági Versenyhivatal többször is elővette, 100, majd 140 millió forintos büntetést mért társaságra a fogyasztók megtévesztése miatt.

A kérdéses vállalkozással szemben összesen három eljárást folytatott le, kettő versenyfelügyeleti eljárást és egy utóvizsgálatot. A vállalkozás névváltoztatása ellenére mindhárom eljárást ugyanazon cég ellen folytatta a GVH” – írták lapunknak.

A cég azt válaszolta a Blikk kérdéseire, hogy a Magyar Éremkibocsátó Kft. olyanok számára kínál tárgyakat, akiknek a gyűjtés örömet szerez. Nem befektetési célból árulják, és nem is garantálják, hogy a megvásárolt tárgyak értéke növekszik majd vagy megőrzik értéküket és eladhatók ugyanazon az áron.

„Minden termékéhez dokumentációt mellékelünk, amely garantálja a tárgyak eredetiségét és részleteket mutat be azzal kapcsolatosan. Minden általunk kínált terméket részletes információval látunk el mind a specifikáció (nemesfémtartalom), mind az átmérő, mind a súly vonatkozásában. Az érméket, érmeket, történelmi összefüggésbe helyezzük, valamint történelmi anyagot is csatolunk, amit az adott terület szakértői írnak egymással történő együttműködés segítségével – tudatta a cég. – Minden tárgyat minőségileg ellenőrzünk és díszdobozban, tartóban vagy más módon prezentáljuk. Kimerítő dokumentáció, bemutatás és történelmi anyagok kíséretében."

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

gyűjtő

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

érem arany

Játssz és nyerj!