Szerző: Koi Tamás

2024. április 16. 10:11

A szankciók ellenére gyorsan nőnek a kínai AI-chatbotok

Ázsiában, illetve legfőképpen Kínában is elképesztő mértékben erősödnek a nagy nyelvi modellre épülő AI-rendszerek, miközben a piac teljes értéke eléri a több tízmilliárd dollárt.

Bár a hardverhez nincs olyan hozzáférésük, mint a nyugati riválisoknak, így is őrült ütemben nőnek a nagy kínai felhőszolgáltatók AI-platformjai. Mind közül a legnépszerűbb a Baidu által üzemeltetett Ernie Bot, mely mostanra 200 millió napi felhasználóval büszkélkedhet.

A növekedés ütemét jól jelzi, hogy amikor a cég utoljára kommunikált felhasználói számokat - tavaly decemberben - még "csak" százmillióan használták az Ernie Botot, melyet tavaly márciusban jelentett be a Baidu, ám a publikus üzemre csak nyolc hónappal ezelőtt kapott engedélyt.

A ChatGPT kínai megfelelője ugyanakkor csak idén februárban kezdett pénzt termelni a Baidunak, miután a chatbotot immár több mint 85 ezer cég használja az országban.

baidu_ernie

Hány adag sültkrumplit bír el 25 Kubernetes klaszter? (x)

Globálisan napi akár 2,5 millió rendeléssel is megbirkóznak az RDI Hungary által fejlesztett háttérrendszerek és mobilalkalmazások.

Hány adag sültkrumplit bír el 25 Kubernetes klaszter? (x) Globálisan napi akár 2,5 millió rendeléssel is megbirkóznak az RDI Hungary által fejlesztett háttérrendszerek és mobilalkalmazások.

Az Ernie Bot nem az egyetlen AI-alapú chatbot az országban, az Alibaba által pénzelt Moonshot AI Kimije szintén egy éve készült el, azóta pedig gyakorlatilag folyamatosan ott liheg az Ernie Bot nyakán, legalábbis ami a platformok weboldalának a látogatottságát illeti.

Bár a növekedési ütem helyenként, éves szinten a több száz százalékot is elérheti, a kínai generatív AI-k népszerűsége a kanyarban sincs a nyugati vetélytársakhoz, illetve különösen a piacvezető ChatGPT-hez képest: az OpenAI platformja egyes statisztikák szerint múlt hónapban csaknem 1,86 milliárd látogatót vonzott, miközben az Ernie és a Kimi rendre csupán 14,9 és 12,6 milliót. 

A kínai AI-piac lemaradása jelentős részben az amerikai szankcióknak köszönhető, melyek megakadályozzák, hogy a nagy kínai IT-piaci szereplők hozzájussanak a kurrens nyugati technológiákhoz, így elsősorban a nagy teljesítményű AI-célú feldolgozóegységekhez, processzorokhoz. Joe Tsai, az Alibaba elnöke április elején ezzel kapcsolatban leszögezte, hogy Kína jelenleg mintegy két év lemaradással küzd az Egyesült Államokhoz képest az AI-fejlesztések terén.

Kubernetes képzéseinket már közel 300 szakember végezte el. A nagy sikerre való tekintettel a tanfolyamot aktualizált tananyaggal június 18-án újra elindítjuk! A 8 alkalmas, élő képzés képzés órái utólag is visszanézhetők, és munkaidő végén kezdődnek.

a címlapról