A haláltábort és az erőltetett menetet is túlélte - A magyar származású Lily Ebert már 100 éves

Lily Ebert dédunokájával közösen írt bestseller könyvet.

Lily Ebert, az auschwitzi túlélő élete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A bonyhádi születésű Lily Ebert azt szerette volna, hogy szép kort érjen meg, hogy minél tovább és minél több embernek tudja elmesélni, mi történt vele. Az auschwitzi haláltábort és az erőltetett menetet is túlélő asszony 2023-ban ünnepelte 100. születésnapját, dédunokája, Dov Forman pedig a Lily ígérete: Hogyan éltem túl Auschwitzot, és merítettem erőt című közös könyvük megírásával segített a világ elé tárni nagymamája tragédiáját.

A haláltábort és az erőltetett menetet is túlélte

Lily Ebert, születési nevén Engelman Lívia a Tolna megyei Bonyhádon született 1923. december 29-én egy hatgyermekes zsidó család legidősebb lányaként. Édesapja, Engelman Áron textilkereskedő volt, de még a család deportálása előtt, 1942-ben elhunyt. Az 1944-es náci megszálláskor az akkor húszéves Lily édesanyjával, öccsével és három húgával került a bonyhádi gettóból Auschwitz-Birkenauba.

GettyImages-632766998
Fotó: Jack Taylor / Getty Images Hungary

Édesanyja, Nina, bátyja, Béla és legfiatalabb húga, Berta a tábor orvosának döntésére - aki a hírhedt Josef Mengele volt - azonnal a gázkamrába került. A fájdalmas jelenetet a következőképpen idézte fel könyvében: - Miféle gyár az ott? - kérdeztem az egyik rabtársnőmet, aki már korábban a táborba érkezett. - Mit csinálnak ott? Mi ez a rettenetes szag? - Ott égetik el a családodat - mondta. - A szüleidet meg a testvéreidet. Elégetik őket.

Őt és két lánytestvérét, Renée-t és Pirit kényszermunkára ítélték. A lányok embertelen körülmények között, éjt nappallá téve dolgoztak a haláltáborban, soványak voltak, a fejüket pedig kopaszra nyírták. Az egészségi állapotuk hamar romlani kezdett, a három lány közül például egyik sem menstruált Auschwitzban, ennek ellenére arra törekedtek, hogy túléljék a haláltábort.

A felszabadítás utáni évek

Négy hónappal a táborba érkezésük után egy Lipcse melletti hadianyaggyárba kerültek. A testvérek egészen addig dolgoztak itt, amíg a szövetséges erők 1945-ben fel nem szabadították őket. Lily és húgai ezután Svájcba költöztek, hogy új életet kezdjenek, ám sokáig nem beszéltek arról, mi történt velük. Erre nagyrészt az is hatással volt, hogy sokan hallani sem akartak a koncentrációs táborokról, mások egyszerűen nem hittek nekik. 

@lilyebert 👋 Tiktok, Shabbat Shalom. Have a nice weekend ❤️ #holocuastsurvivor #100yearold #greatgrandma #greatgrandson #shabbat #weekend #hellotiktok ♬ Shabbat Shalom / Hevenu Shalom Aleichem - Ari Noronha

1953-ban Lily úgy döntött, Izraelben folytatja tovább az életét, férjhez ment, és három gyermeke született, majd 1967-ben családjával Londonban telepedett le. Jelenleg 10 unokája van, és 36 dédunokája. 2021-ben, a koronavírus-járvány idején dédunokájával, Dov Formannal közösen írta meg a Sunday Times bestsellerlistáján is szereplő Lily fogadalma: Hogyan éltem túl Auschwitzot, és merítettem erőt a továbblépéshez című könyvét. A könyv előszavát Károly király írta.

Több mint egymillióan követik a TikTokon

Dédunokája segítségével 2021-ben indította el saját TikTok-csatornáját, ahol mára több mint egymillió követője van. A rövid videókban az idős hölgy a holokauszttal kapcsolatban feltett kérdésekre válaszol. Ebert és Forman nemzetközi rádiókban és televíziókban is gyakran szerepel, és több mint 35 országban adtak interjút a holokauszt témájában. Együttműködtek az Egyesült Királyság kormányának különböző osztályaival, és az Egyesült Királyság parlamentjében is felszólaltak a tervezett Holokauszt Emlékhely és Oktatási Központ érdekében.

Csupán ez a 4 kép van a világon, amit egy rab készített Auschwitzban: egy üres fogkrémes tubusban csempészték ki őket

A náci haláltáborokhoz kapcsolódó több millió fénykép közül csak négy ábrázolja az auschwitz-birkenaui gázkamrákban elkövetett tömeggyilkosság tényleges folyamatát.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük