Szereti az áprilisi langyos időt? Tudja, hogy ez mennyibe kerül Önnek? Mutatjuk!

2024. ápr 22. 6:20
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
A felmelegedés a legfejlettebb országokat sem kíméli. Kiderült, hogy sokkal kevesebbe kerül megvédeni a klímát, mintha nem védekeznénk az éghajlat változása ellen ellen. / Fotó: Getty Images

A felmelegedés a legfejlettebb országokat sem kíméli. Kiderült, hogy sokkal kevesebbe kerül megvédeni a klímát, mintha nem védekeznénk az éghajlat változása ellen ellen / Fotó: Getty Images

A világ több mint 1600 régiójának az elmúlt 40 évről szóló empirikus adatai alapján a Potsdami Éghajlati Hatáskutató Intézet (PIK) tudósai értékelték, hogy a változó éghajlati viszonyok milyen hatást gyakorolnak a jövőbeni gazdasági növekedésre, illetve, hogy e hatások mennyire tartósak. Nos, nem örül majd annak, amit találtak...

A Nature folyóiratban megjelent friss tanulmány szerint még abban az esetben is, ha a szén-dioxid-kibocsátást ma elkezdenénk jelentősen csökkenteni, 19 százalékos jövedelemcsökkenés várható 2050-re a világgazdaságban az éghajlatváltozás hatásai miatt. A PIK vizsgálatai szerint a gazdasági károk hatszor nagyobbak, mint a globális felmelegedés kétfokos küszöbérték alatt tartásához szükséges költségek.

Mi, magyarok is nagyon rosszul járunk

„A régiók többségére, köztük Észak-Amerikára és Európára erőteljes jövedelemcsökkenés prognosztizálható, ami Dél-Ázsiát és Afrikát érinti a legerősebben. A mellékelt térkép szerint [Magyarországon 10-20 százalékos veszteséggel kell számolnunk.] Ezeket az éghajlatváltozásnak a gazdasági növekedés szempontjából fontos különböző szempontokra, például a mezőgazdasági hozamokra, a munkatermelékenységre vagy az infrastruktúrára gyakorolt hatása okozza” – mondta Maximilian Kotz, a PIK tudósa és a tanulmány első szerzője az intézet híroldalán.

Az előre jelzett jövedelemváltozások 2049-ben a klímaváltozás nélküli gazdasághoz képest. A jövedelemváltozások megkötöttek abban az értelemben, hogy azokat a múltbeli kibocsátások okozzák. (Ábra: Kotz et al., Nature, PIK)

Az előre jelzett jövedelemváltozások 2049-ben a klímaváltozás nélküli gazdasághoz képest. A jövedelemváltozások kötöttek abban az értelemben, hogy azokat a múltbeli kibocsátások okozzák. (Ábra: Kotz et al., Nature, PIK)

Összességében a globális éves károkat 38 billió dollárra becsülik, 2050-re pedig valószínűleg a 19-59 billió dollár közötti tartományban köt ki ez az érték. Ezek a károk főként a hőmérséklet emelkedéséből, de a csapadékmennyiség és a hőmérséklet-változás dinamikájából is adódnak. Az egyéb időjárási szélsőségek, például viharok vagy erdőtüzek figyelembevétele tovább növelheti ezeket – írja a SciTechDaily.

Félelmetes videót mutatott be a NASA – Ilyen pokolnak nézne ki a Föld, ha láthatnánk a szén-dioxidot

Félelmetes videót mutatott be a NASA – Ilyen pokolnak nézne ki a Föld, ha láthatnánk a szén-dioxidot

„Elemzésünk azt mutatja, hogy az éghajlatváltozás a következő 25 évben hatalmas gazdasági károkat okoz majd a világ szinte valamennyi országában, még az olyan magasan fejlett országokban is, mint Németország, Franciaország és az Egyesült Államok” – jelentette ki a tanulmányt vezető Leonie Wenz, a PIK tudósa.

A szakember szerint a közeljövőnek ezek a kárai a múltbeli kibocsátásaink következtében jelennek meg. Több alkalmazkodási erőfeszítésre lesz szükségünk, ha legalább néhányat el akarunk kerülni közülük. A kibocsátást pedig drasztikusan és azonnal csökkenteni kell, mert ha ez nem történik meg, a gazdasági veszteségek az évszázad második felében még nagyobbak lesznek, és 2100-ra globális átlagban akár 60 százalékot is elérhetnek. „Ez világosan mutatja, hogy az éghajlatunk védelme sokkal olcsóbb, mintha nem tennénk, és ez még a nem gazdasági hatásokat, például az élet vagy a biológiai sokféleség csökkenését sem veszi figyelembe” – állítja Wenz.

Csökkent az előrejelzések bizonytalansága

Az éghajlatváltozás által okozott gazdasági károkról szóló globális előrejelzések eddig jellemzően az éves átlaghőmérsékletből eredő, hosszú távú nemzeti hatásokra összpontosítottak. Azáltal, hogy a kutatók a világ több mint 1600 szubnacionális régiójának gazdasági növekedésére gyakorolt éghajlati hatásokról szóló legfrissebb empirikus eredményeket is figyelembe vették az elmúlt 40 évben, és a következő 26 évre összpontosítottak, a kutatók képesek voltak a hőmérséklet- és csapadékváltozásból eredő szubnacionális károkat időben és térben nagy részletességgel előre jelezni, miközben csökkentették a hosszú távú előrejelzésekkel járó nagy bizonytalanságokat. A tudósok empirikus modelleket kombináltak a legmodernebb éghajlati szimulációkkal (CMIP-6). Fontos, miszerint azt is felmérték, hogy az éghajlati hatások milyen tartósan hatottak a gazdaságra a múltban, és ezt is figyelembe vették.

„Tanulmányunk rávilágít az éghajlati hatások jelentős egyenlőtlenségére: szinte mindenhol találunk károkat, de a trópusi országok szenvednek majd a legtöbbet, mivel ott már most is melegebb van. A további hőmérséklet-emelkedés ezért ott lesz a legkárosabb. Az éghajlatváltozásért legkevésbé felelős országok az előrejelzések szerint 60 százalékkal nagyobb jövedelemkiesést szenvednek el, mint a magasabb jövedelmű országok, és 40 százalékkal nagyobbat, mint a magasabb kibocsátású országok. Ráadásul ezeknek az országoknak van a legkevesebb erőforrásuk a hatásokhoz való alkalmazkodáshoz” – mondta Anders Levermann, a Potsdami Intézet komplexitástudományi kutatási osztályának vezetője, a tanulmány társszerzője.

A PIK kutatói szerint a megújuló energiarendszer irányába történő strukturális változásra van szükség a biztonságunk érdekében, ami pénzt takarít meg számunkra. Ha a jelenlegi úton maradunk, az katasztrofális következményekkel jár. A bolygó hőmérséklete ugyanis csak akkor stabilizálható, ha felhagyunk az olaj, a gáz és a szén elégetésével.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

szén-dioxid-kibocsátás

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

globális felmelegedés éghajlatváltozás klímaváltozás előrejelzés átlaghőmérséklet gazdasági visszaesés gazdasági előrejelzés

Játssz és nyerj!