Decemberig kellet várnunk, de megérkezett az év legjobb magyar vígjátéka

2023. dec 12. 10:32
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Szacsvay László és Kizlinger Lilla a Valami madarak című filmben /fotó: Mozinet

Szacsvay László és Kizlinger Lilla a Valami madarak című filmben /fotó: Mozinet

Az idei év kivételesen érdekesre sikerült a magyar kisköltségvetésű filmek terén. Reisz Gábor Magyarázat mindenre című alkotása tarolt a hazai mozikban és a külföldi fesztiválokon, az Elfogy a levegő pedig szintén bejárta a világot. Viszont úgy tűnik, az év magyar mozija decemberben érkezett meg: az elsőfilmes alkotópáros, Hevér Dániel és Kertész Zsanett Valami madarak című komédiája fanyar humorával, kitűnő színészi alakításaival és fontos mondanivalójával 2023 egyik legjobb magyar filmje lett.

A Valami madarak története két kívülállóról szól. Béla (Szacsvay László) egyedül élő makacs öregúr, aki nehezen viseli a változásokat. Amikor egy kisebb baleset után Berlinben élő fia egy idősek otthonába rakja, zsémbessége még inkább kiütközik. Béla nem akar részt venni semmiben és egyetlen cél vezérli: kiszabadulni az intézményből. Tervében a 17 éves, vadóc Zoé (Kizlinger Lilla) lesz a társa, aki büntetésből dolgozik az otthonban. Hiába van csaknem hatvan év korkülönbség közöttük, hasonló karakterük, a magányuk, és az érzés, hogy mindenkinek csak az útjában vannak, gyorsan szövetségessé teszi őket.

Az idősgondozás mai napig tabu téma hazánkban /fotó: Mozinet

Az idősgondozás mai napig tabutéma hazánkban /fotó: Mozinet

Már a produkció témája is különleges a magyar filmezésben. Az idősgondozás és az a pillanat, amikor valakinek a saját szülőjét kell idősek otthonába küldenie még mindig tabutémának számít hazánkban. A kérdéskör ráadásul egészen kényes, hiszen gyakran mindegyik fél kellemetlenül érzi magát, amikor ez megtörténik. A Valami madarak alkotópárosa viszont kiválóan fogja meg a topik keményebb, lehangolóbb részeit úgy, hogy közben nem felejt el komédia maradni.

Ebben segítségükre volt a két főszereplő színész, Szacsvay László és Kizlinger Lilla. Az alkotók mindkét szerepre rengeteg színészt megnéztek, de végül rájuk esett a választás és ez nagyon jót tett a filmnek. Szacsvay alakításán egyszerre könnyezünk be és nevetünk fel hangosan. Kizlinger Lilla pedig annyira jól hozza a lázadó tizenévest, hogy a produkció nézése közben a saját tinikorunk is fel-fel mereng. A két színész kémiája pedig egyszerűen tökéletes: mind a vicces, mind a komolyabb jelenetek és dialógusok olyan jól működnek a két művész között, hogy egy-egy pillanatban el is felejtjük, hogy nem a valóságot nézzük. A mellékszereplők között is akad egy-két kiemelkedő alakítás. A Zoé édesanyját alakító Réti Adrienn és a Béla szobatársát játszó Barbinek Péter nagyon jól passzol a két főszereplőhöz.

Magával ragadja az embert a látványvilág és a zene /fotó: Mozinet

Magával ragadja az embert a látványvilág és a zene /fotó: Mozinet

A filmről nehéz megmondani, hogy alacsony költségvetésből készült. Látványvilág szempontjából életszerű, de mégis stílusos. Budapestet úgy mutatja be, ahogy a legtöbben látjuk: kicsit szocreál, kicsit lepukkant, de mégis megvan a varázsa. Nagy Marcell operatőr munkája Hevér Dániel szerint nagyban befolyásolta a megvalósult látványt: a gyakran használt neon fények például tőle származnak. A film nézése közben egyből a Berlinben játszódó, német fiataloknak szóló filmek jutottak eszembe, ami nem véletlen, hiszen Budapest ábrázolása a német fővárosra hajaz. A kameravezetés szintén nagyban hozzájárul a film hangulatához. Míg a film elején Béla mindennapjait hosszú snittekben látjuk, addig Zoé életét rövid, gyorsan vágott felvételek mutatják be.

A produkció egyik legkiemelkedőbb részlete a zene. Kalotás Csaba, aki olyan filmek zenéjét szerezte, mint a Tiszta szívvel, a Viharsarok vagy a Háromezer számozott darab, most is kitett magáért. Mindkét főszereplő kapott egy-egy főbb zenei motívumot, ami egyszerre elválasztotta és mégis összehozta a két különböző karaktert. A Zoét kísérő elektronikus dalokat pedig legszívesebben újra és újra hallgatnánk, amire ha minden igaz, lesz is lehetőség, hiszen a szerzők tervezik megjelentetni a film zenéjét Spotifyon és egyéb zenemegosztó oldalakon.

A Valami madarak a Nemzeti Filmintézet Inkubátor Programjának segítségével készülhetett el. A produkció igazi gyöngyszem a magyar filmezésben, pedig idén azért volt miből válogatnunk. Szórakoztató és vicces, de mégsem fél olykor-olykor komolyabb hangnemet is megütni, ezzel pedig kiemelkedik a hazai vígjátékok közül.

A Valami madarak 2023. december 14-től látható a magyar mozikban.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

magyar film

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget

A Blikk videói között megtalálható minden ami érdekelheti olvasóinkat. Legyen szó a legnagyobb A kategóriás sztárokról, a tévés showműsorok kulisszatitkairól vagy éppen a legújabb közéleti és politikai hírekről. A Blikk TV stúdiójában egymásnak adják a kilincset a legismertebb és legszórakoztatóbb vendégek és politikusok akik tabuk nélkül válaszolnak műsorvezetőink kérdéseire. Műsoraink a Blikk.hu-n és a Blikk TV YouTube-csatornáján tekinthetők meg.

magyar film film Szacsvay László