szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lezárult a vizsgálat a volt brazil elnök magyar külképviseleten töltött éjszakáinak ügyében.

„Nincsenek olyan konkrét elemek, amelyek arra utalnának, hogy a vizsgált fél diplomáciai menedékjogot akart szerezni, hogy elmeneküljön az országból, és következésképpen veszélyeztesse a folyamatban lévő büntetőeljárást” – mondta ki a brazil legfelsőbb bíróság írásos határozata a döntést Jair Bolsonaro botrányának ügyében a Reuters tudósítása szerint.  

Az ügy március végén került nyilvánosságra, amikor a The New York Times megírta, hogy a volt brazil elnök februárban két éjszakát töltött Magyarország brazíliai nagykövetségén, tartózkodására pedig a biztonsági kamerák kiszivárgott felvételei szolgáltak bizonyítékul. Néhány nappal korábban a brazil rendőrség elkobozta Jair Bolsonaro útlevelét, és letartóztatta két korábbi segítőjét azzal a váddal, hogy puccsot terveztek, miután Bolsonaro elvesztette a 2022-es elnökválasztást, az eljárás jelenleg is zajlik ellene. Az amerikai lap szerint a volt elnök azért ment a magyar külképviseletre, mert senkit nem lehet letartóztatni egy külföldi nagykövetségen, ugyanis azok a helyi hatóságok számára jogilag tiltott területnek számítanak. 

„A követségre nem a nagykövet szokta beengedni a látogatókat” – a Bolsonaro-ügy betesz a magyar-brazil viszonynak

Számos kérdést vet fel az, hogy a napokban kiderült, az alkotmányos rend erőszakos megdöntésére való készüléssel vádolt volt brazil államfő Jair Bolsonaro februárban két éjszakát töltött Magyarország brazíliavárosi nagykövetségén. Még mindig nem tudni, ki adott engedélyt a politikus befogadására, mi volt Bolsonaro valódi célja, s hogyan kerültek a New York Timeshoz a diplomáciai képviseleten készült videófelvételek.

Nem sokkal később a brazil külügyminisztérium bekérette Halmai Miklós magyar nagykövetet az ügy miatt, és emlékeztették, hogy „a Jair Bolsonaro volt elnököt érintő nyomozás Brazília belügye”. A bukott elnök magyarázata szerint azért járt a követségen, hogy ápolja a szoros diplomáciai kapcsolatot a két ország között, a magyar kormány azonban érdemben nem reagált az ügyre. A követségről viszont kirúgtak két brazil alkalmazottat, akiknek hozzáférésük volt a biztonsági kamerák felvételeit valós időben megjelenítő monitorhoz – a CNN információi szerint még azelőtt, hogy meggyőződtek volna róla, valóban részt vettek a felvételek terjesztésében.

Lyukas, mint a szita a magyar külügy biztonsági rendszere – erről is szól a Bolsonaro-botrány

Előszeretettel és egyre gyakrabban használja bűncselekményekkel vádolt vagy már el is ítélt külföldi politikusok megsegítésére a magyar diplomáciát az Orbán-kormány.