Tetszett a cikk?

Jogállamot, felelős költségvetési politikát ígért, és minden szerzett jog tiszteletben tartását.

Donald Tuskot hétfőn választotta miniszterelnökké a lengyel parlament, miután elődje, Mateusz Morawiecki veszített a bizalmi szavazáson. A köztársasági elnök szerda reggel adja át a kinevezéseket és esketi fel az új kormányt. Ekkortól lesz jogi értelemben is miniszterelnök Tusk, aki kedden délelőtt meghirdette programját a szejmben.

Tusk demokratikus jogállamot hirdetett, elutasítva a társadalom megosztását, az állami tisztségek betöltését hozzá nem értő pártemberekkel, a tönkretett közmédia pártirányítását, a titkosszolgálatok és az ügyészség felhasználását politikai célokra. Nem bosszút terveznek, amivel vádolják őket, hanem azt, hogy mindenkit törvényesen felelősségre vonnak, aki az előző években korrupcióval vagy másképp törvényt sértett.

Az eddigi vezetők hibájából elszigetelődött Lengyelország visszaszerzi méltó vezető helyét az Európai Unióban, és nem a barátok, szövetségesek között keres ellenfeleket. Gyorsan hazahozzuk az uniós eurómilliárdokat – ígérte.

Ukrajna háborúja a mi ügyünk is, és mindent meg kell tennünk, hogy győzzön. Nagyon határozottan fogunk fellépni azokkal a politikusokkal szemben, akik ezt kockáztatják – jelentette ki a miniszterelnök, de nem kívánta megnevezni őket.

Január 1-től megadják az ígért 30 azázalékos béremelést a tanároknak, de úgy, hogy ez ne veszélyeztesse a felelős költségvetési politikát. Semmilyen szerzett jogot, szociális juttatást nem vesznek el a polgároktól, pedig ellenfeleik ezt terjesztették. Jogilag rendezik az azonos nemű párok kapcsolatát az Emberi Jogi Bíróság döntése alapján. Folytatódik a hadseregfejlesztés, az előző kormány szerződéseit tiszteletben tartják.

Donald Tusk cáfolta azokat a véleményeket, amelyek szerint az új koalíció hamar szét fog esni. Látható, hogy jól együtt tud működni a kormányzásra szerződött négy párt – jelentette ki.

A miniszterelnökön kívül 26 tagú kormányban 15-en képviselik Tusk Polgári Koalícióját. Négy-négy minisztert ad a Parasztpárt és az Új Baloldal, hármat a Lengyelország 2050. A legnagyobb megrázkódtatás az oktatási tárcát várja, ahol az eddigi kormánypárt jobbszéléhez tartozó, katolikus fundamentalista politikust egy inkább a balszélhez sorolható hölgy váltja, aki mindenben az ellenkezőjét vallja annak, amit elődje. Továbbá az igazságügyet, ahol egy elkötelezett, radikálisan jobboldali pártvezér helyére egy pártpolitikától távol álló liberális jogász, népszerű korábbi ombudsman kerül.

Visszatér a kormányba a 2007 és 2014 közti külügyminiszter, a tapasztalt Radek Sikorski, civilben az amerikai történész és Pulitzer-díjas újságíró, Anne Applebaum férje. Őt ugyanazért bírálja az eddigi kormányoldal, mint a kormányfőt: egy teljesen más helyzetben, a Krím megszállása és Kelet-Ukrajna szétszakítása előtt – Obama amerikai elnök politikáját követve – normalizálni próbálta a kapcsolatokat Oroszországgal. Putyin akkor se volt demokrata, de nem vethető össze a mai orosz elnökkel. Az akkori politikát józan ésszel nem lehet Sikorski szemére vetni, viszont újra miniszterként biztosan nem engedhet meg magának olyan kiszólásokat, mint tavaly, amikor lazán, bár bizonyítékok nélkül az amerikaiakat nevezte meg az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantóiként.

Délután a kormány tagjairól is szavazás várható, ami ez esetben bizonyára csak formaság lesz.

Mindeközben az Alkotmánybíróság máris elkezdte megnehezíteni az életét.

(Nyitókép: Donald Tusk bemutatja a programját Varsóban. Fotó: AFP / Wojtek Radwanski)