Márton Luana és D Kiss Zoltán is bronzéremmel zárta az Európa-bajnokságot

A belgrádi Európa-bajnokságon korábban már két éremmel bíró magyar küldöttségből hárman léptek pástra. A világbajnok Márton Luana remek meneteléssel jutott el az elődöntőig, és állhatott dobogóra a nap végén. D Kiss Zoltán parataekwondós, aki nemrég hajszálra volt attól, hogy direkt kvótát szerezzen a párizsi paralimpiára, most egy jóval erősebb mezőnyben állhatott dobogóra.

Salim Omar Gergely aranya és Józsa Levente bronza után fényes befejezéssel rukkoltak elő a magyar taekwondósok a szerbiai Eb utolsó versenynapján.

57 kg, nyolcaddöntő:

Márton Luana – Margarita Blizniakova: 2-1

Közel egy percig nem került fel pont a táblára, mikor aztán Luana talált testre (2-0). Egy hasonló akcióval szépített a semleges színekben induló, 2015-ös világbajnok orosz, de a videós visszanézés bizonyította, a tavaly vb-t nyerő Lua is talált közben fejre (5-2). Blizniakova 15 másodperccel a vége előtt fordított két testrúgással és jól védekezve hárította Lua minden támadási kísérletét és megnyerte az első menetet (5-6). Harcosabban és még aktívabban kezdett Luana, a nyomás elől menekülő Blizniakova földre kerülése okán kapott is egy intést (1-0). Egy második intéssel már 2-0 volt a magyar lány javára. A legvégén harmadszor is intették, miközben akciót nem tudott csinálni egyik versenyző sem, Lua 3-0-val egyenlített a meneteket tekintve.
A döntő két perc rögtön egy eredményes magyar ütéssel indult (1-0), Fél perc elteltével Lua lába landolt Blizniakova fején (4-0). Négypontos különbséggel jöhetett az utolsó perc a meccsen, mikor Lua újra talált fejre (8-1), ezzel pedig tulajdonképpen el is döntötte a meccset és bejutott a legjobb nyolc közé a magyar lány.

Negyeddöntő:

Márton Luana – Giada Al Halwani: 2-0

Lua ütéspontjával indult a találkozó és ez a minimális előny kitartott egészen az első perc végéig, mikor egy intéssel ez a különbség megduplázódott (2-0). Egy testrúgással és egy újabb intéssel már 5-0-ra elment a magyar lány, és hiába lett aktívabb valamennyivel az olasz, csak távolodott a magyartól. A menetet 7-0-ra simázta le világbajnokunk. Összeszedettebbnek tűnt az olasz a második menetben, az első perc nem hozott pontot egyik oldalon sem. 1-1 pontszerzést felmutatva jött a menet utolsó fél perce, de újabb pont már nem született a hátralévő másodpercekben. Az olasz volt lépéskényszerben, mert ő csak intésből volt eredményes, míg Lua pontja egy akcióból, ütéssel született. Ez az 1-1 így Lua menetgyőzelmét és 2-0 arányú győzelmét jelentette.

Elődöntő:

Márton Luana – Nika Karabatic: 0-2

Horvát pontokkal indult a menet, fél perc után 0-2 állt az eredményjelzőn. A menet feléné megduplázta a fórt Karabatic. Luana feljött kettőre, de a horvát újabb pontokat szerzett és elment 8-2-re. Lua ment előre, de déli szomszédunk tudott újra eredményes lenni és övé lett az első felvonás (2-11). Egy horvát fejessel indult a második menet (0-3), de Lua még időben válaszolt testre (2-3). Ezzel az egypontos előnnyel érkeztek a lányok az utolsó perchez, ahol egy ütés és egy intés eredményezte az újabb horvát pontokat (2-5). Luának mennie kellett előre, ezt jól kontrázta meg Karabatic és megnyerte a második menetet is, ezzel bejutott a fináléba, Márton Luana pedig bronzérmet nyert az Eb-n.

62 kg, legjobb 16 közé jutásért:

Gueli Zoé – Antreana Achilleos: 2-0

Zoé remekül rajtolt, nem engedett találatot a ciprusi lánynak és egy testrúgással, egy ütéssel és egy újabb testtalálattal simán, 5-0-ra hozta az első menetet. Lassabban indult be a második felvonás, az első egy perc nem hozott pontot. Egy videózás aztán meghozta a magyar vezetést (3-0), sőt hamar megint 5-0 állt az eredményjelzőn. A videózás Achilleos oldalán is bejött és 5-3-ra módosult az állás. Egy ütéssel 6-3-ra vezetett Zoé a hajrában, ezt a különbséget meg is őrizte és bejutott a nyolcaddöntőbe.

Nyolcaddöntő:

Gueli Zoé – Nadja Tesic: 0-2

Az első helyen kiemelt Tesic várt erőnyerőként a legjobb 16 között Zoéra. Némi tapogatózást követően a hazai pályán szereplő szerb két fejessel megnyugtató előnyre tett szert és ugyan Zoé ütésből talált, a különbség nem csökkent a menet végére (1-7). Sokáig jól védekezve tartotta a döntetlent Zoé, a szerb egy videózás után került előnybe (0-3). A menet felénél egy rohamból kétszer is talált Tesic és elment kilenc ponttal, innen pedig nem tudott már közelebb zárkózni a magyar lány, aki még ekkor is ment előre a szépítés reményében, de a szerbet ezúttal nem tudta feltartóztatni. Zoé a 9. helyen zárta az Eb-t.

Parataekwondo Európa-bajnokság, Belgrád, K44 +80 kg, negyeddöntő:

D Kiss Zoltán – Mehmet Sarac: 14-12

Jól indult magyar szempontból a negyeddöntő, D Kiss Zoltán kétszer is vezetett (2-0 és 4-2), de Sarac mindkétszer egalizált és fordított is, a meccs felénél 4-7 volt az állás. Egy intéssel férkőzött közelebb a törökhöz Zoli (5-7). Másfél perccel a vége előtt jött az egyenlítés (7-7), de rögtön volt válasza Saracnak (7-9). Újra intették a törököt, aminek hála már csak egy pont volt a hátránya a magyar fiúnak (8-9). Óriási hajrát indítva Zoli fordított, de így is 12-12-ről mentek az utolsó 10 másodpercnek, ahol Zoli talált és 14-12-re megnyerte az éremről döntő ütközetet.

A sikerrel megvívott negyeddöntőt követően az elődöntőre D Kiss Zoltán nem tudott már kiállni. Sérülten vállalta az indulást az Eb-n, így is emberfelettit alkotott azzal, hogy az éremig eljutott. A szakvezetés nem kockáztathatta meg a sérülés súlyosbodását, így a semleges színekben induló Aliaskhab Ramazanov jutott a fináléba a parataekwondósok K44-es, +80 kg-os mezőnyében.

A magyar küldöttség 1 arany- és három bronzéremmel zárta az Eb-t, háromból két olimpikonunk is dobogóra állhatott!