szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az első három hónap – vélhetően fokozott – érdeklődése mellett mindössze 3,1 ezer csokplusz-igénylést fogadtak be a bankok. Az eredeti csokból fénykorában évi közel 40 ezer folyósítás történt. Az átlagos hitelösszeg arra utal, hogy a legtöbb igénylő egy, legfeljebb két gyereket vállal.

A csok plusz keretében az első három hónap adatai szerint 3100 kérelmet fogadtak be a pénzintézetek 83 milliárd forint értékben. Március végéig 1500 család már a kölcsönt is megkapta, ennek nagyságrendje 35 milliárd forint – tájékoztatott Hornung Ágnes családokért felelős államtitkár a közmédia műsorában. Az egy igénylésre jutó hitelösszeg átlagosan 26 millió forint volt.

Az államtitkár a fentiek alapján azt mondta, „az érdeklődés nagy” a csok plusz iránt.

A „nagy” érdeklődést azért kontextusba helyezi, hogy az eredeti csok esetében évi több tízezer folyósítás történt. A 2023-as adatok még nem ismertek, azonkívül a 2016-os év volt a leggyengébb (21 ezer folyósítás), és 2021 a legerősebb (közel 40 ezer folyósítás). Feltételezhető, hogy a csok plusz esetében az érdeklődés a bevezetést követően (tehát a szóban forgó idei első negyedévben) felfokozott volt, így az összes folyósítás az év egészében lehet, hogy a 10 ezret sem fogja elérni. Az pedig kizárható, hogy sokkal meghaladná.

Jó tudni, hogy évtizedekre a lakáshoz köthet a csok plusz

A csok plusznál, a korábbi lakástámogatásokhoz hasonlóan számos feltételt vár el az állam. Ha ezeket megsértjük, büntetéssel növelten kell visszafizetnünk a kedvezményeket. A korábbi csok támogatáshoz képest a potenciális büntetés nagysága növekedett.

Mindez persze nem meglepő, az új csok csak a nevében plusz, valójában jó nagy mínusz, hiszen a maximum 50 millió forintos kedvezményes (legfeljebb 3 százalékos kamatú) hitel felvételéhez mindenképpen új gyereket kell vállalni. A csok plusz direkt támogatást nem tartalmaz, csak a gyerek(ek) érkezésekor elengedett 10 millió forint tartozás formájában.

Nem a csok plusz és a lakáspolitika lesz az, amivel a kormány megállítja a népességfogyást

A legújabb demográfiai adatok is alátámasztják: nem várható, hogy a kormány akár a csok plusszal is eléri népesedéspolitikai céljait. A hitelkonstrukció a rászorulók támogatására is alkalmatlan, viszont a kabinet sokat spórol vele.

A 26 millió forintos átlagos hitelösszeg egyébként azt jelenti, hogy a konstrukciót az igénylők messze nem használják ki maximálisan: egy gyermek vállalása esetén 15 millió, kettő vállalása esetén 30 millió forint igényelhető. Az átlagos hitelösszeg arra utal, hogy az igénylők többsége egy, maximum két gyereket vállal be.

Ez nagyon kevés a Fidesz által célul tűzött demográfiai fordulat eléréséhez, a népességszám puszta fenntartásához 2,1-es termékenységi rátát kell elérni.

Ebből nem lesz gyarapodó Magyarország: a csok plusz termékenységi rátája a kettőt sem éri el

25 millió forint a csok pluszban igényelt átlagos hitelösszeg. Vagyis az átlagos igénylő kevesebb, mint két gyermeket vállal be, de a meglévő gyermekek beszámítását figyelembe véve a konstrukció termékenységfokozási rátája inkább az 1-hez áll közelebb.

* * * Minden, amit a 2024-ben induló CSOK Plusz támogatásról tudni kell

Jövőre indul a CSOK Plusz támogatás, ami a gyermekvállalást tervező pároknak jelenthet akár 50 millió Ft kedvezményes hitelt, valamint gyerekenként 10 millió Ft hitelelengedést. A CSOK Plusz minden településen elérhető lesz, ráadásul kombinálható a babaváró hitellel és a Falusi csok-kal. Ezzel a kalkulátorral megtudhatod, hogy 2024-től mennyivel jársz jobban az új CSOK Plusszal!