szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz elnök szerint a háborús céljaik változatlanok, továbbra is Ukrajna nácitlanítására és demilitarizálására törekszenek.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Megkezdte Vlagyimir Putyin a szokásos maratoni évvégi sajtótájékoztatóját, amikor a normál ügymenettől eltérően átlagemberek, sőt, ellenzékiek és nyugati sajtótermékek munkatársai is kérdéseket tehetnek fel az elnöknek.

Ez azt is jelenti, hogy az orosz vezetés úgy ítéli meg, hogy a háború jól megy a számukra, ugyanis tavaly ilyenkor, a sikeres őszi ukrán ellentámadást követően a sajtótájékoztatót lemondták.

A Kreml bizakodó hangulatát az is alátámasztja, hogy a Sky News által közvetített sajtótájékoztatón Putyin előbb az orosz gazdaság legyűrhetetlenségével kérkedett, majd kijelentette, hogy a háború addig fog tartani, amíg el nem érik a céljaikat, amik szerinte a háború kitörése óta nem változtak, azaz továbbra is Ukrajna nácitlanítására és demilitarizálására törekszenek.

Ugyanezt az optimista álláspontot sugározzák szerinte a frontról bejelentkező katonák is, akik arról beszélnek, hogy az ellenség hamarosan megtörik és közel már a győzelem.

A TASZSZ azt kérdezte az orosz vezetőtől, hogy Oroszország normalizálni fogja-e a viszonyát Európával miután a Nyugat elkezdett belefáradni Ukrajna támogatásába és majd ha a megfelelő politikusok jutnak ott hatalomra. Erre Putyin azt felelte, hogy a Nyugat mindig megpróbálta őket (mármint az oroszokat) a háttérbe szorítani és végső soron nem is az ukránok hibája ez a polgárháború, hanem a Nyugaté és normalizálásról is csak akkor lehet majd beszélni, ha az USA hajlandó lesz a kompromisszumra a szankciók helyett.

Kérdésre felelve Putyin azt is elmondta, hogy nem tartja Orbán Viktort oroszpárti politikusnak, hanem egy olyan embernek, aki az EU többi vezetőjétől eltérően a saját országa érdekeit képviseli.

Visszatérve a háborúra, Putyin kifejtette, hogy az ukrán haderő ellentámadása mindenhol kudarcot vallott és most a tüzérségi tüzét egy igen keskeny sávra koncentrálja a Dnyeper bal partján. Támadásra kényszerítik az embereiket és ezek az emberek meg fognak halni – mondta Putyin, majd az ostoba és felelőtlen ukrán vezetésről kezdett beszélni, amivel egyértelműen Volodimir Zelenszkijre utalt.

Az orosz elnök kitért arra is, hogy jelenleg 244 ezer orosz katona harcok Ukrajnában és ennek fényében jelenleg nem látná értelmét egy újabb mozgósítási hullám elrendelésének. A mozgósított katonák teljesítményét is méltatta, szerinte a tavaly ősszel bevonultatott 300 ezerből már 14-en megszolgálták az Oroszország Hőse kitüntetést,ami pedig az utánpótlást illeti, Putyin szerint azzzal sincs gond, mivel naponta 1500 ember jelentkezik önként szerződéses katonának az orosz hadseregbe.

Egészen szürreális kanyart vett a sajtótájékoztató, amikor egy nyugdíjas asszony arról panaszkodott az elnöknek, hogy az infláció miatt hatalmasat drágult a csirkemell és a tojás és kérte Putyint, hogy szánja meg az öregeket, akiknek nincs milliós nyugdíjuk. Válaszában az elnök előbb elmondta, hogy az agrárminiszter szerint minden rendben van a tojásárakkal, majd arról kezdett beszélni, hogy ő mennyire szereti a tojást, képes akár egy tucatot is megenni belőle reggelire. A végén azért elmondta azt is, hogy annyi történt, hogy a fizetésemelésekkel megnőtt a kereslet az adott termékekre, miközben a termelés meg nem növekedett. A helyzet Putyin szerint javulni fog, amint Belaruszból és Törökországból nagyobb mennyiségben importálnak a kérdéses termékekből.

Valerie Hopkins, a New York Times moszkvai tudósítója megemlítette, hogy ez az első alkalom a háború kitörése óta, hogy nyugati újságírók is megjelenhetnek egy ehhez hasonló rendezvényen. „Mindez Peszkov hibája” – ütötte el viccel a felvetést Putyin, mintha a sajtófőnöke lenne az, aki távoltartja tőle az újságírókat. „Én demokrata vagyok” – jelentette ki az orosz elnök. Az amerikai újságíró ezután kollégájáról, a Wall Street Journal tudósítójának, Evan Gershkovich-nak a sorsáról érdeklődött, akit immáron 37 hete tartanak fogva bírói ítélet nélkül Oroszországban és a letartóztatását épp a sajtótájékoztató napján hosszabbították meg az orosz hatóságok. Gershkovich és egy másik, évek óta börtönben lévő amerikai személy hazahozatala nem javítana az orosz-amerikai kapcsolatokon – kérdezte Hopkins.

 

„Evan számára Oroszország az otthont jelentette" - volt kollégája emlékezik a letartóztatott amerikai újságíróra

A Wall Street Journal múlt héten elfogott újságírójának szakmai elkötelezettségéről, az ellene indult eljárás lehetséges kimeneteléről és Oroszországhoz való viszonyáról szóló véleménycikk a Moscow Timesban jelent meg.

 

„Miért követtek el bűncselekményeket orosz földön? Nem kellett volna ezt tenniük” – válaszolta Putyin, majd kifejtette, hogy nem arról van szó, hogy ők nem akarnák visszaadni ezeket az embereket, hanem arról, hogy ehhez meg kell találni azt a megoldást, ami mindkét fél számára elfogadható.

Az eddigiekhez képest egészen apokaliptikus jelleget öltött egy bejelentkező stílusa, aki arról beszélt, hogy a szemük előtt omlanak össze a kórházak. A magát Igor Szverdlovszknak nevező férfi kijelentette, hogy igen rossz állapotban van az orosz egészségügy és nem kapnak megfelelő ellátást az emberek, ezért gondolta Szverdlovszk, hogy az elnök segítségét kéri. Putyin egészen röviden megígérte neki, hogy „utánanéz az ügynek”.

A Putyin mögötti kivetítőn megjelenő kérdések, hozzászólások között az oroszországi médiaviszonyoktól eltérően a kormánnyal, magával Putyinnal, sőt még a háborúval szemben is kritikus megjegyzéseket látni. „A beszéden túl mikor tesznek is valamit annak érdekében, hogy javuljon az átlagemberek élete?” „A rossz béke is jobb egy jó küzdelemnél.” „Mikor ér véget a különleges katonai művelet?”

Persze a beszélgetés moderátorai minden igyekezetüket latba vetve hagyják figyelmen kívül ezeket a kérdéseket, hozzászólásokat, ám önmagában a tény, hogy milliók látják az orosz tévében ezeket a kijelentéseket, érdekes eltérést mutat a mindennapok oroszországi gyakorlatától.

Putyin önmagával is beszélgetett, pontosabban egy mesterséges intelligencia által megszemélyesített kiber Putyinnal. Az orosz elnök ennek apropójából arról beszélt, hogy lehetetlenség meggátolni a mesterséges intelligencia fejlődését, ha pedig nem tudják megakadályozni a folyamatot, akkor annak az élére kell állni.

A sajtótájékoztató négy órán át tartott, majd végül Putyin elnézést kért, amiért nem tudott minden kérdést megválaszolni, majd az esemény véget ért.