szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkár szerint számos, az ukrán csatlakozást érintő súlyos kérdésre egyelőre nincs még válasz, vagy ha van, akkor az ijesztő.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Azért nem támogatjuk az ukrán csatlakozást, mert ellentétes Magyarország és Európa érdekével is – írta Menczer Tamás a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára a Facebook-csatornáján.

A meglehetősen hosszú posztban Menczer igyekezett összefoglalni a magyar kormány kifogásait az ukrán csatlakozással szemben:

  • Ukrajna háborúban álló ország, a háborút nem szabad behozni az Európai Unióba. A háború elhúzódik, nem tudni meddig tart.
  • Nem tudni mekkora Ukrajna népessége és területe. Pontosabban a területét tudni, de annak egy részén orosz katonák állomásoznak.
  • Nem tudni, hogyan alakulna Ukrajna felvétele után az EU finanszírozása, mi történne a kohéziós és agrárforrásokkal. Illetve, amit tudni lehet arról, hogy mennyi pénz menne Ukrajnába, az mindenképpen indokolna némi átgondolást.
  • Látni, hogy a silány minőségű ukrán gabona és az ukrán fuvarozók beengedése már most is óriási felfordulást okozott, Magyarország, Szlovákia, Lengyelország és más országok állampolgárainak és vállalkozásainak egészségét és egzisztenciáját veszélyezteti.

Ezen felül Menczer megismételte az ukrán kisebbségi törvénnyel kapcsolatban előadott fenntartásait is, miszerint, hogy nem állítja vissza a 2015 előtti állapotot, illetve, hogy nem tudni, hogy fog működni a jogszabály a gyakorlatban. Az államtitkár szerint ezeket a kérdéseket meg kellene válaszolni, mielőtt komolyan elkezd foglalkozni az unió az ukrán csatlakozás gondolatával.

Korábban a nap folyamán Orbán Viktor azzal indokolta az ukrán csatlakozás blokkolását, hogy az Európai Bizottság értékelésében is szerepel, hogy a tárgyalások megindításához szükséges hét előfeltétel közül három nem teljesült.