szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pennsylvaniai Egyetem csillagászati egy olyan bolygó-csillag párosra bukkantak, ahol a planéta tömege sokkal nagyobb, mint amekkora a csillaga szerint lehetne.

Annak ellenére, hogy ma már sok információnk van a Naprendszerünkről, bőven vannak olyan égitestes és konstellációk, melyek létezését/működését nem értjük. Egy ilyenre bukkantak nemrég a Pennsylvaniai Állami Egyetem kutatói is.

A kutatók eredetileg a lakható zónában kutattak bolygók után, amikor feltűnt nekik az LHS 3154b. Egy bolygó, amely tömege jóval nagyobb, mint amekkorára a csillaga tulajdonságai alapján következtetni lehet. A Science-ben megjelent publikáció szerint a planéta 13-szor nagyobb tömegű a Földnél, miközben gazdacsillaga, az LHS 3154 egy kisméretű hűvös törpecsillag. Ez utóbbi a Napnál nagyjából kilencszer könnyebb.

A számítások alapján a kutatók arra jutottak, hogy a két égitest tömegaránya százszor nagyobb, mint a Nap és a Föld tömegaránya.

Suvrath Mahadevan, az egyetem kutatója szerint a felfedezés jól mutatja, mennyire keveset tudunk még az univerzumunkról. Az eredmények azért is izgalmasak, mert megkérdőjelezik a jelenlegi bolygóelméleteket, amelyek szerint a kisebb csillagok körüli bolygók várhatóan kisebb tömegűek lesznek. A 3154b azonban ellentmond ennek – írja az Interesting Engineering.

Metánt talált a NASA egy idegen bolygó légkörében

A WASP-80b jelzésű exobolygó 168 fényévre van a Földtől, ezért nehéz lett volna közvetlen megfigyelést végezni. Ehelyett más módszerhez folyamodtak a NASA tudósai - és az eredményt is hozott.

Mint ismert, a nagy csillagok hatalmas por- és gázfelhőből képződnek, a megmaradt anyag pedig lassan bolygókká áll össze. Csakhogy az LHS 3154 túl kicsi ahhoz, hogy sok por- és gázfelhő legyen körülötte, következésképpen nem tud nagy bolygó születni.

Emiatt a kutatóknak alaposabban meg kell vizsgálniuk a felfedezett bolygót.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.