szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Index pedig ki is lépett a Magyar Lapkiadók Egyesületéből az ügy miatt.

A Mediaworks és a KESMA lelvelet írt Novák Katalinnak, ameyben egyéni akciónak állítják be azt, hogy a Magyar Lapkiadók Egyesületének (MLE) állásfoglalása szerint alaptörvényellenes a szuverenitásvédelminek nevezett törvény a sajtószabadság tekintetében.

A kormányközeli médiakonglomerátum nyílt levelét a KESMA kuratóriumi elnöke, Liszkay Gábor, valamint a Mediaworks Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója, Kálmán Erika és tartalomfejlesztési vezérigazgató-helyettese, Csermely Péter írta alá, és a Metropol oldalán tették közzé csütörtök este.

Ebben arra hivatkoznak, hogy a Mediaworks az MLE „kiemelkedően legnagyobb tagja” olvasottság és árbevétel alapján is, amely nem tudott arról, hogy a szakmai szervezet állásfoglalás készül közzétenni, ráadásul nem is ért egyet az abban foglaltakkal.

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, az MLE szerdán kiadott állásfoglalásában az szerepel, hogy a „szuverenitásvédelemi” törvény szövegéből hiányoznak azok a konkrétumok, amelyek meghatároznák, pontosan milyen szervezeteknél és milyen indokkal vizsgálódhat majd a hamarosan felálló Szuverenitásvédelmi Hivatal. „Aggodalmunk másik oka az, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal olyan kiterjedt vizsgálati hatáskörökkel rendelkezik majd, amelyek alkalmasak lehetnek a sajtószabadság sérelmére” – írta az MLE.

A szuverenitásvédelmi törvény javaslatáról kedden szavazott az Országgyűlés, a kormánypártok mellett a Mi Hazánk is mellette voksolt. Bár a szöveg szerint nem egyértelmű, pontosan milyen hatása lehet a médiacégekre a törvény hatályba lépésének, korábban Varga Judit a javaslat vonatkozásában emlegette az „idegen érdekeket kiszolgáló liberális médiát". Igaz, ezzel egy napon Gulyás Gergely azt állította, a javaslatnak nincsen a sajtót érintő hatása.

Az MLE állásfoglalásától a Mediaworks már korábban is elhatárolódott, az Index pedig ki is lépett a szervezőből:

Kilép az Index a Lapkiadók Egyesületéből

Azt állítják, az MLE megkerülte tagságát állásfoglalásai kiadása során, így akkor is, amikor Novák Katalint kérték, vétózza meg a „szuverenitásvédelmi" törvényt.