szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A német Cerabyte nevű cég olyan adattároló megoldást készített, amelyről nagyon nagy sebességgel lehet kiolvasni az adatokat, amit lézerekkel rögzítenek egy kerámiafelületre.

Szeptember közepén már írtunk arról a német startup cégről, amely feje tetejére állíthatja az adattárolás piacát. Hogy mennyire nem a levegőbe beszél a Cerabyte, azt jól mutatja egy nemrég közzétett videójuk is, melyben részletesen is bemutatják a kerámiaalapú adattárolási rendszerben rejlő lehetőséget. A cég szerint egy ilyen egység amellett, hogy rendkívül kevés energiára van szüksége, több mint 5000 évig képes megőrizni az adatokat.

Egy üvegfelületen 300 nanométer vastagságú kerámiarétegeket helyeznek el, így egyetlen tenyérnyi adathordozóra 10 000 TB-nyi adat fér. Az adatokat GB/s sebességgel lehet írni, egy négyzetcentiméternek 1 TB lenne az adatsűrűsége a jelenlegi 0,02 TB/négyzetcentiméter helyett.

A cég már el is készített egy működőképes prototípust, amin jól látni, milyen lesz a technológia a gyakorlatban.

Cerabyte - Inside the Monolith from cerabyte on Vimeo.

A teljes rendszer egy író-olvasó rackből, valamint több tárolásra szolgáló rackből áll. A vállalat ezek megépítéséhez csak olyan anyagokat és eszközöket használt fel, amit kereskedelmi forgalomban most is be lehet szerezni.

Minden egyes adattároló egység egy olyan üveglapra épül, mint amilyen a Gorilla Glass is, ezt vonják be vékony, sötét kerámiaréteggel. Amikor egy adatot ki kell olvasni, a rendszer kikeresi a megfelelő racket, majd behelyezi azt az író-olvasó egységbe.

Az adatokat 2 millió lézersugár írja, és úgy néznek ki, mintha miniatűr QR-kódot égetnénk a felületbe. Lézert digitális mikrotükrükkel élesítik, valamint mikroszkópoptikával formálják.

Hasonlóan zajlik az olvasás, de ott értelemszerűen csak olvasni kell az adatokat, ami egyszerre mindkét irányból megtörténik.

Hasonló projekten dolgozik egyébként a Microsoft is. A vállalat azt állítja, 7168 GB adat tárolható 10 000 éven át a saját fejlesztésű üveglapján.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.