szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hajlékony, és csak olyan összetevőkből épül fel kínai kutatók új, bőr alá ültethető töltő/akkumulátora, mely a gyógyszeradagoló eszközök energiaellátását segítheti a jövőben.

Különleges, bőr alá ültethető vezeték nélküli töltővel/energiatároló megoldással álltak elő kínai tudósok, mellyel a jövőben biológiai úton lebomló gyógyszeradagoló rendszereket is működtetni lehet majd – derül ki a Science Advances folyóiratban publikált, kapcsolódó tanulmányból.

Bár jelenleg is léteznek már hasonló, lebomló megoldások, ezek jellemzően egyszerhasználatosak, és az orvosi alkalmazáshoz nem tudnak elegendő energiát tárolni és biztosítani. A nem biológiailag lebomló energiatárolók esetében pedig még egy extra operáció is szükséges az eltávolításhoz, ami komplikációkhoz vezethet.

Hogy ezeket a problémákat orvosolják, a kínai kutatók egy olyan vezeték nélküli energiatároló rendszerrel álltak elő, mely kellően nagy teljesítményű, valamint a rugalmasságából fakadóan a szervek és szövetek alakját is le tudja követni.

A megoldásnak van egy magnéziumtekercse, mely az adott eszköz töltésének a lelke: ez van a bőr alatt közvetlenül, és ha a bőr felett egy másik tekercset helyeznek rá, akkor lehet elkezdeni a töltést.

A vezeték nélküli töltő teljes valójában.
Lanzhou University

A magnézium tekercstől egy áramkör vezeti el az energiát az energiatároló egységbe, mely egy cink-ion hibrid energiatároló modul.

Ez azért előnyös, mert az ilyen szuperkondenzátorok ténylegesen áramként tárolják az elektromos energiát, szemben a hagyományos akkumulátorokkal, melyek kémiai energiaként.

Az elektromosság egy áramkörön keresztül például egy gyógyszeradagoló elektronikus eszközhöz, valamint a szuperkondenzátorba is kerülhet tárolás céljából.

Mint a kutatók a South China Morning Post összegzése szerint megjegyzik: a cink és a magnézium egyaránt fontos a szervezet számára, ráadásul az a mennyiség, melyből az eszköz felépül, a napi beviteli érték alatt van – tehát semmi esetre sem okozhat kárt.

Magyar tudósok erre cserélnék le most az akkumulátorokat: a nagy újítás az, hogy gyorsan lebomlik

Újratölthető cink-levegő akkumulátor környezetbarát, nagy teljesítményű prototípusát fejlesztették ki a Debreceni Egyetem természettudományi és technológiai karának kutatói: az új típusú energiatároló cellulózalapú, biológiailag lebomló anyagokat használ adalékanyagként és membránként, a fejlesztés már a léptéknövelés fázisában tart.

Egyelőre még csak patkányokkal vizsgálták, ezekben az esetekben tíz napig működött hatékonyan, majd két hónap alatt teljesen feloldódott – de a működés idejének kitolására is van mód.

Mindez egyszer, ha már embereknél is felhasználható lesz, számos területek bizonyulhat majd hasznosnak a gyógyszereket önállóan adagoló implantátumok terén is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.